Trenér basketbalistů Budínský doufá, že se pro ME uzdraví hlavní opory

Bez většího překvapení a nejsilnější možná, taková je širší čtrnáctičlenná nominace basketbalistů na blížící se mistrovství Evropy, kterou dnes v Trutnově odtajnil reprezentační trenér Pavel Budínský. Nechybí v ní ani jediný Čech hrající zámořskou NBA Jan Veselý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští basketbalisté v přípravě na mistrovství Evropy. V souboji vpředu zleva Ondřej Balvín a Kamil Švrdlík. | Zdroj: ČTK

„Pro mě osobně je Honza Veselý spíš hráč na pozici tři, kterou hrál v Partizanu, díky tomu, že je atletický a měří 211 centimetrů. A taky si myslím, že svým pojetím a hrou je spíš hráč pět, který by mohl v různých kombinacích rolovat ke koši,“ říká trenér Pavel Budínský.

Přeloženo do češtiny počítá národní kouč s největší hvězdou současného českého basketbalu na pozici vyššího křídla, případně pivota. Veselý svoji aktuální formu maximálně prokázal i v Letní lize NBA, ve které patřil k nejlepším hráčům Washingtonu Wizards.

K reprezentaci se ale ostravský rodák připojí až 1. srpna, a tak bude úvodní čtrnáctidenní soustředění v Trutnově patřit téměř výhradně týmu, který se nejvíce zasloužil o postup na evropský šampionát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reprezentace basketbalistů zahájila přípravu na zářijové mistrovství Evropy

„To, že jsme tady ve stejné partě, je jenom dobře, protože jsme se přesvědčili o tom, že to funguje. Všichni kluci spolu mají skvělý vztah, to je myslím důležité. S nějakou takovou pozitivní energií bychom měli jít i do mistrovství Evropy,“ myslí si rozehrávač Tomáš Satoranský.

Pozitivní energii by se v těchto dnech jistě nebránil ani Petr Benda, kromě Veselého je zatím jediným nominovaným, který se kvůli zranění nemohl zapojit do reprezentačního soustředění.

„Má zánět v malíkové šlaše, je to trochu delší záležitost, takže má individuální režim. Pavel Pumrpla si taky přivezl drobné zranění, ale pevně věřím tomu, že se dá do pohody. Na takovouhle akci potřebujeme prostě ty nejlepší hráče, kteří jsou k dispozici,“ doufá trenér Budínský.

V přípravě s giganty

Ve spolupráci s Českou basketbalovou federací připravil pro své svěřence hodně zajímavý přípravný program na evropský šampionát. V něm se český tým střetne například s takovými týmy, jakými jsou Rusové, Litevci nebo Belgičané. Jedinou nevýhodou silných soupeřů je fakt, že ke všem přípravným zápasům budou muset Češi cestovat ven.

„Sedm zápasů je pro nás myslím adekvátní číslo, byť budeme hrát všechno venku. Musíme akceptovat to, že nemáme ještě tak zvučné jméno, abychom si mohli diktovat podmínky. Ostatní federace jsou na tom trochu líp.“

Kdo ví, třeba i nadcházející evropský šampionát posílí aktuální pozici českého basketbalu v Evropě. Budínského tým, který čeká ještě konečná redukce o dvě jména, se o to začne snažit už 4. září ve večerním duelu proti pořádajícímu Slovinsku.

Širší nominace basketbalistů na mistrovství Evropy:

Rozehrávači: Tomáš Satoranský (Sevilla/Šp.), Jiří Welsch (Nymburk), Michal Čarnecký (Pardubice), Jakub Kudláček (Cantú/It.).

Křídla: Vojtěch Hruban (Nymburk), Pavel Pumprla (Obradoiro/Šp.), David Jelínek (Vitoria/Šp.), Luboš Bartoň (Braunschweig/Něm.), Jan Veselý (Washington/NBA).

Pivoti: Ondřej Balvín (Sevilla/Šp.), Petr Benda, Pavel Houška (oba Nymburk), Jakub Houška (Děčín), Kamil Švrdlík (Prostějov).

Náhradníci: Jaromír Bohačík (Prostějov), Adam Číž, Martin Gniadek (oba Ostrava), Tomáš Hampl (Andorra), Ondřej Kohout, Pavel Slezák (oba Prostějov), Tomáš Pomikálek (Nymburk), Ondřej Starosta (Navarra/Šp.), Luboš Stria (Děčín), Jakub Šiřina (Opava).

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme