Trenér cyklokrosařů Bambula nehodnotí sezonu podle nepovedeného MS

Český cyklokros pravidelně vozil medaile z mistrovství světa. Letošní šampionát v Belgii ovšem na začátku roku přinesl ústup ze slávy. Budou si muset příznivci tohoto sportovního odvětví zvykat na horší časy nebo se jednalo o ojedinělý úkaz?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Štybar v čele MS v cyklokrosu 2010. | Foto: Tomáš Adamec

První medaili z mistrovství světa Češi získali v roce 1972. Na šampionátu v Praze se radoval ze stříbra mezi amatéry Miloš Fišera. V posledních letech držel prapor především Zdeněk Štybar, v juniorech se na táborské trati prosadil Tomáš Paprstka. Karel Hník v roce 2011 bral mezi jezdci do 23 let bronz. V belgickém městečku Koksijde po dlouhých letech letos v lednu Češi na stupních vítězů chyběli.

„Nehodnotil bych celou sezonu podle mistrovství světa. To bylo na atypické trati a tato trať nám nikdy neseděla a sedět nám nebude,“ hájí své svěřence reprezentační trenér Stanislav Bambula.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český cyklokros zažil jednu z horších sezón

Jestli někomu trať seděla nebo ne, na to se samozřejmě historie dívat nebude. Zajímat se bude o to, jestli se cyklokros nestává doménou jen několika málo vyvolených zemí jakými jsou Belgie, Nizozemí nebo například Francie.

„Dnes už to dělá daleko víc států, motá se to hlavně po Evropě a velký boom je i v Americe,“ myslí si Bambula. Za velkou louží se navíc poprvé v historii cyklokrosaři sejdou v únoru 2013 k boji o duhové trikoty. Jen těžko se dá předpovídat, co může šampionát ve Spojených státech nabídnout.

„No, nikdo neví, protože tam ještě nikdo pořádně nezávodil. Sám jsem na to zvědav,“ domnívá se Stanislav Bambula a věří, že český cyklokros se o svou budoucnost bát rozhodně nemusí.

„Vždy se ti mladí objeví. Když se člověk podívá, že za necelé tři roky máme v Táboře mistrovství světa, tak se tam určitě ty talenty určitě najdou,“ věří reprezentační trenér.

Už úvod sezóny naznačil, že za Radomírem Šimůnkem, Zdeňkem Štybarem a Martinem Bínou vyrůstají jezdci, kteří by pomyslný český prapor mohli v budoucnu pevně držet. V TOI TOI Cupu ukazují dobrou formu Jakub Skála a Michael Boroš, mezi juniory o sobě dávají vědět Karel Pokorný a také šestnáctiletý talent Adam Ťoupalík hájící barvy ČEZ Cyklo Team Tábor. Má jasno s čím spojuje budoucnost.

„Je to hlavně mistrovství světa, mistrovství Evropy a pak světové poháry. Ukázat tam, že cyklokros se nejezdí jen v Belgii.“

Motivací je i příklad Zdeňka Štybara

Cyklokros je ale především velká dřina. Mladí na druhou stranu mají možnost právě přímé konfrontace se světem. Navíc úspěchy Zdeňka Štybara představují obrovskou motivaci.

„Každý závodník je motivací a Zdeněk Štybar je pro všechny české cyklokrosaře největší motivací,“ dodává Adam Ťoupalík. Jak na tom český cyklokros skutečně je, ukáží nejen víkendové závody TOI TOI Cupu v Hlinsku a Kutné Hoře, ale především v závěru října Světové poháry na táborské a plzeňské trati.

Pavel Petr, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme