Trenér Klouček zveřejnil nominaci na cyklokrosové mistrovství světa v Táboře

Za šestnáct dní začne v Táboře mistrovství světa v cyklokrosu. Reprezentační trenér Petr Klouček dnes zveřejnil nominaci právě na vrchol cyklokrosové sezóny. Mezi medailové naděje patří v elitní kategorii Zdeněk Štybar a mezi ženami Kateřina Nash - Hanušová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklokros

Kateřina Nash je skutečně všestrannou sportovkyní. Jako běžkyně na lyžích se zúčastnila zimních olympiád v Naganu a Salt Lake City. Když pro změnu přesedlala na biky, startovala na hrách v Atlantě. Že jí není cizí ani cyklokros, ukázala v předešlých letech. Start v Táboře je pak pro ní téměř srdeční záležitostí.

„Já si myslím, že pro každého závodníka je obrovským lákadlem závodit doma na mistrovství světa a je to v jižních Čechách, kde já jsem vyrůstala a nechtěla jsem tady chybět,“ uvedla rodačka z Prachatic a prozradila, jak je pro ní těžké přejít z biků právě na cyklokros.

„Technika je trochu jinačí, biky se jezdí okolo dvou hodin, cyklokros my jezdíme čtyřicet minut. Jsou v tom velké rozdíly. Já jsem s cyklokrosem začala jako s doplňkem před pár lety. Tím, že mistrovství světa se odehrává v Táboře, tak loni a letos jsem se rozhodla, že se tomu budu věnovat trochu víc. Samozřejmě pořád jsem trochu víc bikerka.“ A světová špička pohledem Kateřiny? Prý se od posledního šampionátu příliš nezměnila a dá se s ní držet krok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyklokros - Kateřina Nash

„Někteří závodníci tam jsou samozřejmě stejní léta letoucí. Já těch zkušeností nemám tolik, abych se mohla porovnávat se světovou špičkou. Letos jsem objela dva závody, loni také dva závody světového poháru, ale myslím si, že když je dobrý den, tak se s čelem dá jet.“    

Pět českých závodnic na startu

Právě mezi ženami bude mít český cyklokros v historii světových šampionátů nejvýraznější zastoupení. Na start se postaví hned pětice závodnic. „Je skvělé, že tady máme čtyři, pět holek. Ženský cyklokros jde u nás dopředu, máme mladé závodnice, které budou vyrůstat v dobrém prostředí, protože reprezentace se o nás stará.“ Při mistrovství světa by české reprezentantky mohly těžit rovněž z týmové spolupráce. Vedle Kateřiny jistě přiloží ruku k dílu Pavla Havlíková a také Jana Kyptová.

„Když si nandáme český dres tak je tam mnohem větší respekt, než když závodíme za své týmy. Když nastane situace, že si můžeme pomoct, tak si závodnice pomůžou.“ A ještě jedno plus budou mít české závodnice k dobru - znalost trati. Tu novou táborskou pozná svět až při šampionátu. Její finální podobu ale pochopitelně ovlivní počasí.  

Domácí diváci očekávají úspěch

„Počasí se tady může měnit drasticky. My sem jezdíme na podzim, já jsem tady teď měla šanci se svézt na sněhu. Mě se trať líbí, protože je pořád relativně fyzická, není to jen o taktice a technice. Samozřejmě technická je taky. Myslím si, že mi vyhovuje.“ Má to ale i opačnou stranu mince. Tou je tlak, se kterým se cyklokrosaři musí vyrovnat. Veřejnost na domácí trati očekává medailový úspěch.

„Já se snažím si to nepřipouštět, už jsem na pár takových akcí byla, takže až tak velkou hlavu si z toho nedělám. Malá nervozita k tomu ale patří a když by to nebylo, tak je to špatné. Až sem přijedu na závod a uvidím davy lidí, tak se mi kolena trošku rozklepou, ale většinou jakmile vyrazíme, tak jsem schopná se zklidnit a závodit.“ A nejen to. Také třeba dojet pro onu kýženou placku.  

„Samozřejmě s medailí bych byla spokojená, je to můj velký cíl. Už jsem se vrátila z tolika světových akcí bez medaile, takže ten pocit znám. Strach nemám, spíš se na to koukám jako na příležitost zažít něco nového. Uvidíme, jak to vyjde. Je to sport,“ uzavírá Kateřina Nash - Hanušová.

Nominace na mistrovství světa:

Elite: Zdeněk Štybar, Petr Dlask (oba Telenet Fidea), Radomír Šimůnek (BKCP - Power Plus), Martin Zlámalík (Auto Volvo Hase), Martin Bína, Ondřej Bambula (oba Budvar Tábor). Náhradníci: Kamil Ausbuher (Prodoli Remerx), Vladimír Kyzivát (Control Johnson Ml. Boleslav), Lukáš Klouček (Sunweb ProJob).

Muži do 23 let: Lubomír Petruš (BKCP - Power Plus), Jiří Polnický (Sunweb ProJob), Karel Hník (Telenet Fidea), David Menger (Prodoli Remerx), Jan Nesvadba (KC Kooperativa SG Jablonec).
Junioři: Vojtěch Nipl (Stadion Louny), Matěj Lasák (SK Veha team), Radek Polnický (Empella), Tomáš Paprstka (Scott Scania Kolín), Michael Boroš (Budvar Tábor). Náhradník: Tomáš Medek (Prodoli Remerx).

Ženy: Kateřina Hanušová-Nashová (Luna), Pavla Havlíková (AVB), Jana Kyptová (Control Johnson Ml. Boleslav), Zuzana Pirzkallová (KC Kooperativa SG Jablonec), Martina Mikulášková (Stadion Louny).

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme