Trenér Nalezený před výsledky dálkových plavců na MS smeká

Zatímco bazénové soutěže na mistrovství světa teprve odstartovaly, ty dálkových plavců už jsou minulostí. Pět českých zástupců na nich vybojovalo celkem čtyři umístění v nejlepší světové desítce. Navrch přidala Jana Pechanová 7. místo na trati 10 kilometrů, kterým se kvalifikovala na olympijské hry v Londýně. Zmíněné výsledky byly důvodem k hodnocení s reprezentačním trenérem Josefem Nalezeným.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reprezentační trenér dálkových plavců Josef Nalezený na MS v Šanghaji

Reprezentační trenér dálkových plavců Josef Nalezený na MS v Šanghaji | Foto: Michal Jurman

Kolikátá je to pro vás velká mezinárodní akce na reprezentační úrovni?

V roli šéfa reprezentace dálkového plavání jedu poprvé, to je jednoduché, do dálkového plavání dělám posledních pět šest let. Musím říct, že je to pro mě velké ponaučení. Jak extrémní podmínky, tak zejména psychická náročnost, která tady je kvůli olympijské kvalifikaci, jsou velkým ponaučením.

Zmínil jste extrémní klimatické podmínky zde v Šanghaji. Jak si myslíte, že ovlivnily kvality závodů a výkony plavců, nejen těch českých?

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Michala Jurmana s trenérem dálkových plavců Josefem Nalezeným na MS v Šanghaji

Každý extrém má samozřejmě vliv na kvalitu výkonu. Ale v dálkovém plavání daleko víc záleží na tom, jak si závodníci navzájem umějí konkurovat a jak z toho dokáže kdo vyváznout. V tom bych vyzdvihl hrdinský výkon Libora Smolky a Sylvie Rybářové, kteří předvedli na pětadvacetikilometrové trati hrdinský výkon a před jejich umístěním na devátém a desátém místě dávám klobouk na zem.

Celkové hodnocení bude hodně pozitivní nejen kvůli zmíněným Smolkovi a Rybářové, ale také díky výkonům Jany Pechanové?

Když budu mluvit jako osobní trenér Jany Pechanové, tak úkol jsme splnili až nadmíru. Nominace na olympijské hry v Londýně je zajištěna, k tomu desáté místo na pět kilometrů je velice slušné. Na pětadvaceti kilometrech už nechtěla riskovat a způsobit si nějaký zdravotní problém. Pokud jde o Libora Smolku a Sylvu Rybářovou, tak ukázali, že jsou obrovští bojovníci. Je to další generace, která by mohla nastoupit, až Jana Pechanová skončí. A nechci zapomenout na Honzu Pošmourného, který sice na deset kilometrů prožil velikánskou krizi, ale na pětce si všechno vynahradil a jeho odstup na prvního v cíli byl minimální. Jeho výkon se dá srovnat s těmi desátými místy ostatních.

Jana Pechanová vyplavala olympijskou účast v Londýně. Jaké šance v tomto směru mají ostatní čeští plavci?

Tenhle způsob motivace byl vyzkoušen zatím jen před Pekingem, ale sami závodníci říkají, že druhá šance v tomhle systému je milosrdnější. I konkurence se zdá být pro naše závodníky přijatelnější, tak uvidíme, jak se s tím dokážou popasovat. Příští rok v Setubalu musíme udělat všechno pro to, aby Londýn nebyl bez jejich účasti.

Jaký je nejsilnější zážitek, se kterým odlétá ze Šanghaje?

Byla to Sylva Rybářová a její deváté místo, to bylo velice pěkné. Zvlášť, když to byl její druhý závod na pětadvacet kilometrů. Pět hodin vydržet v tak extrémních podmínkách ve vodě a ještě předvést takový význam, to opravdu dávám klobouk na zem.

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme