Trenérovi Blažkovi chybí u basketbalistek USK rychlý protiútok

Basketbalistky ZVVZ USK Praha porazily v posledním domácím utkání základní části Evropské ligy maďarský Györ 74:63. Ani jednomu z týmů „už o nic nešlo", maďarský celek ze skupiny postoupit nemohl, Pražanky naopak měly naopak postup jistý, ale na dálku soupeřily s Bourges o čtvrtou příčku ve skupině. A to je podle trenéra Lubora Blažka i cíl USK.

Basketbalistky USK (ve žlutém) si s útokem Györu poradily

Basketbalistky USK (ve žlutém) si s útokem Györu poradily | Foto: David Kubíček

Pane Blažku, Bourges prohrálo svůj dnešní euroligový zápas a vy jste vyhráli nad Györem. To pro vás znamená zisk čtvrté příčky ve skupině A. Byl to váš cíl?

Náš cíl to určitě je. Já doufám, že po základní části skončíme na čtvrtém místě. My ho ale musíme potvrdit v Gdyni. Myslím, že i když Bourges prohrálo o sedm, nějaká diference ve skóre tam je, ale je potřeba si to čtvrté místo uhrát tím, že budeme mít o jedno vítězství víc.

Jak by jste zhodnotil zápas proti maďarskému celku? První čtvrtina byla ještě celkem vyrovnaná, potom se to ale trochu zlomilo…

00:00 / 00:00

S trenérem basketbalistek USK Praha Luborem Blažkem si po euroligovém utkání proti Györu povídala Tereza Jelínková

Upřímně jsem čekal, že to bude ještě míň vyrovnané utkání. Čekal jsem, že konečně začneme hrát rychle dopředu a čtyřicet minut se to nepodařilo. To je to, co nám v současné době chybí – rychlý protiútok. Převážíme míč pomalu na útočnou polovinu, neustále hrajeme do pěti a stojí nás to hodně sil a hlavně body. Co se týče obrany Maďarek, tak myslím, že byla hodně tvrdá, ona se takhle prostě hraje. Pro nás myslím jenom dobře. A zase je to o té aktivitě, využívat té tvrdosti, využívat, že jdou hodně na hranu, hodně do faulů. Rozhodčí to pískali, často měli brzy čtyři fauly. Nebát se této agresivity.

Mohl se na vás podepsat i fakt, že účast ve vyřazovacích bojích už máte jistou, že vám ‘o nic nešlo‘? I když o čtvrté příčce v základní skupině už byla řeč.

Myslím, že to je velký nedostatek letošní Euroligy, že se připustila jedna skupina o sedmi týmech a tím to všechno vzniklo. My dneska už víme, že postupujeme a vítězství nebo prohra nic neřeší. A je horší, že i v české lize družstvo někdy pluje až bezmyšlenkovitě a vyhrává. A další výhra zase nic neřeší a těšíme se, snad to nezakřiknu, až na to závěrečné finále. My bychom potřebovali větší tlak soupeřů, možná i nějakou tu prohru, aby družstvo vědělo, co je prohrát a vážilo si vítězství.

DeLisha Moltonová-Jonesová jako první hráčka překonala v Eurovize hranici 2500 bodů. Jaké to je mít takovouto hráčku v týmu?

Samozřejmě je příjemné mít takového hráče, ale ono je příjemné mít tam i Evu Vítečkovou a další. Ale teď se zranila, zatím nevím, co z toho bude. A to by pro nás už bylo docela nepříjemné. Montaňanová má koleno, týden netrénuje, teď by byla zraněná ‘D‘, Ilona Burgerová má problémy s prstem na levé ruce. Je toho nějak moc, ta zranění nás začínají drtit.

V Györu hraje Edita Šujanová. Jak jste byl spokojený s jejím výkonem z pohledu reprezentačního kouče? Protože ona třeba říkala, že čekala, že dostane v tom týmu větší ‘minutáž‘…

To chápu, minuty se v týmech nerozdávají. Nerozdávám je ani já, nikde je nerozdávají. Nikdo to nemá dané ‘na stříbře‘, každý si o to musí zabojovat. Já si vážím toho, že Edita bojuje. A je možná dobře, že to teď vidí i z více stran. Nikde to není jednoduché, ale myslím, že se v Györu prosazuje, minuty dostává v důležitých fázích zápasů. A její dnešní výkon se mi líbil.

Tereza Jelínková, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít