Triatlonista Ospalý OH za cíl nemá

Pro tenisty je vrcholem vyhrát grandslam, nejlépe Wimbledon, pro fotbalisty to je zase mistrovství světa nebo Liga mistrů. Ale většina sportovců obecně chce vyhrát na jiné velké akci, tedy olympijských hrách. Takovou možnost mají od roku 2000 i triatlonisté, ovšem ten dlouhodobě nejlepší Čech Filip Ospalý má trochu jiné plány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filip Ospalý | Foto: atletika

Startoval na Hrách v Sydney, Aténách i Pekingu a své výsledky na nich stále zlepšoval. Teď je Filipu Ospalému 35 let, stále vládne českým triatlonistům, jak dokázal na posledním národním šampionátu v Pávově u Jihlavy, ale příští rok se touto dobou do Londýna asi chystat nebude.

„Není to nějaká středobod mého zájmu, už jsem byl na třech olympiádách. Uvidíme, co se stane příští rok na Evropě, když se tam nedostanu, tak to nebude žádné velké zklamání. Chtěl jsem se o to pokusit a první pokus nevyšel,“ tvrdí Filip Ospalý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Triatlonista Ospalý OH za cíl nemá

Příští rok na jaře tak pojede rok na kontinentální šampionát s taktikou všechno nebo nic. Není to proto, že by snad už všechny možnosti promeškal, ale spíš jich sám sobě moc nedal.

Ospalý má totiž za sebou pouze jeden kvalifikační závod, na kterém skončil hluboko mezi poraženými, získal málo bodů a tím pádem se nedostal na další.

„Jenom z účasti na olympiádě se jako profesionál neuživím a když budu čtvrtý, tak to taky nic nebude. Na olympiádě se počítá opravdu jen to první, druhé, třetí místo, jen ty medaile. Ta už je pro mě v současnosti strašně vysoko,“uvědomuje si Ospalý.

Takže v současnosti jezdí Filip závody profisérie ve Spojených státech kde obhajuje prvenství. Ze závodů triatlonové olympijské kvalifikace se profesionál opravdu neuživí, pokud není pravidelně mezi nejlepšími pěti.

„Nemůžu vyhrát všechno. Já jsem rád i za to, co jsem dokázal za tu svou kariéru. Příští rok je mi 36 a už jsou ti mladí rychlejší,“ líčí Filip Ospalý.

Přechod na delší tratě

Těžko říct, jak moc vážně to myslí, když ho před půl rokem vyhlásila společnost Triathlon America jedním ze tří nejlepších závodníků minulé sezóny. Přesto ale Ospalý mluví, jako kdyby snad bilancoval kariéru těsně před jejím koncem.

„Výhodou triatlonu je, že když člověk stárne a ztrácí tu rychlost, tak může přejít na dlouhé tratě a tam ještě pár let sbírat vavříny a price money. Určitě nechci skončit, ale odklon od té olympijské trati musí přijít. Nevím, jestli to bude za rok nebo o rok později,“ vysvětluje Filip Ospalý.

Asi začne čím dál více závodit na ironmannských tratích, a tedy provede Ospalý něco, co je minimálně pro rekreační sportovce skoro nemyslitelné. Totiž aby si s přibývajícím věkem začali přidávat i desítky kilometrů.

Martin Charvát, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme