Triatlonista Whitfield je specialistou na olympijské hry

Když se v České republice řekne triatlon na olympiádě, asi se většině z nás vybaví jméno Jana Řehuly, tedy bronzového medailisty z premiérového závodu tohoto sportu pod pěti kruhy. Ve stejném závodě ale startoval i jiný sportovec s neméně zajímavým příběhem - pozdější vítěz Simon Whitfield.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ME v triatlonu žen ve Španělsku

ME v triatlonu žen ve Španělsku | Foto: triathlon.org

Kanadský sportovec patřil podobně jako třeba další z Čechů Martin Krňávek do širšího okruhu favoritů. Na rozdíl od něj se sice nemusel vypořádávat se zdravotními problémy, ale potkala ho také obrovská nepříjemnost.

Během cyklistické části se přimotal do kolize a ztratil hodně sekund. Místo toho, aby přemýšlel o odstoupení, rychle znovu nasedl na kolo a dělal, co mohl. Přesto to v druhém depu nestačilo na lepší než 24. místo. Ale běh zvládnul fenomenálně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Medailon Simona Whitfielda vytvořil Jan Suchan

Dlouho vedoucímu Švýcaru Marceauovi sice došly síly, ale Stefan Vučkovič stále odolával a snil svůj neuvěřitelný příběh. Němce totiž k tvrdší přípravě na olympiádu přiměl fakt, že se na ní kvalifikovala také jeho přítelkyně.

Whitfield se Vučkovičovi pořád díval na záda, ovšem když dvě stě metrů před cílem zabral, bylo to, jako když se kolem nákladního vlaku přežene rychlík. Vučkovič sice slavil, jak kdyby vyhrál, ale vítěz se jmenoval Simon Whitfield.

"Můj kouč mi řekl, že velké věci se dějí, když jste schopní si sami pomoct. A o to jsem se snažil. Byl jsem si jistý, že umím sprintovat, protože jsem si minulý týden dával na dráze několik rovinek. Myslím, že závod byl o tom, kdo víc chtěl," říkal hned po závodě šťastný Kanaďan.

Zatímco Řehula se po australské olympiádě přeorientoval na delší tratě a to samé udělal později i Vučkovič, Simon Whitfield zůstal věrný olympijskému triatlonu a rozhodně se mu to vyplatilo. Třeba v letech 2001 a 2002 vyhrál všechny závody Světového poháru, do nichž nastoupil.

"Když říkáte, že se chcete jen zúčastnit, že je vám jedno, jak dopadnete, nedáte do toho všechno. A to já si užívám, ty nejrůznější oběti, proces, kdy si stanovíte cíle a snažíte se je splnit. Myslím, že to z každého dostane to nejlepší."

Simona Whitfielda můžeme označit jako muže olympijských her. Ke zlatu ze Sydney přidal totiž ještě stříbro z Pekingu a lepší bilanci nikdo z triatlonistů nemá. Zato na světových šampionátech není kanadskému sportovci přáno. Na stupních vítězů nikdy neskončil, ani když se závodilo pouze jednou do roka, ani za současného seriálového systému. Jeho nejlepším celkovým výsledkem je čtvrté místo z roku 2007.

Martin Charvát, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme