Trojkový basketbal láká nově i domácí hráče z Mattoni NBL

Pokud jste ještě nikdy pořádně neslyšeli o takzvaném trojkovém basketbalu, měli byste si název toho sportu velice dobře zapamatovat. Atraktivní forma klasického basketbalu, která historicky vychází ze streetballu, se totiž dost možná už brzy zařadí na listinu olympijských sportů. Není tak divu, že tato forma hry na jeden koš začíná lákat i v Česku čím dál více profesionálních hráčů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérové MS v basketbalu 3x3 hostily letos Atény | Foto: ČBF .

„Volal mi Michal Kruk, jestli si to nechci zkusit, že je ta česká Tour a nějaké turnaje v zahraničí. A jako vrchol mistrovství světa. Tak jsem si říkal, proč ne, streetball jsem kdysi hrával a bavilo mě to,“ popisuje jinak pivot pražského USK Stanislav Votroubek svoji cestu ke trojkovému basketbalu.

Tomu věnuje Mezinárodní basketbalová federace FIBA v posledních dvou letech enormní zájem ve snaze o zařazení této odnože basketbalu na listinu olympijských sportů. A to nejlépe už za čtyři roky v Brazílii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O trojkový basketbal se čím dál víc zajímají i profesionálové z Mattoni NBL

Důvodů, tedy těch ryze sportovních, je k tomu poměrně dost. Mezi ty hlavní patří snaha rozšířit basketbal i do zemí, ve kterých zatím nepatří mezi tradiční sporty. Tak, jako se to podařilo na letošním prvním seniorském mistrovství světa v trojkovém basketbalu. Toho se zúčastnily například i reprezentace Nepálu nebo Srí Lanky, pro které může být vidina olympijské účasti více než lákavá.

„Myslím, že je to dobře, protože pokud budou hrát profesionální hráči na olympiádě – a pro každého to bude velké lákadlo, bude to i pro diváky hodně atraktivní. Je to daleko rychlejší a agresivnější než pětkový basket, hraje se to na menším prostoru,“ popisuje Votroubek hlavní přednosti trojkového basketbalu, díky kterým by měl být tento sport pro diváka třeba časem i atraktivnější než klasický basketbal.

Velký zájem vzbudil letos i basketbalový kurt 3x3 v Ceském olympijském domě v Londýně .jpg | Foto: ČBF .

O tom, že hra dvou tříčlenných týmů na jeden koš láká, se přesvědčilo české kvarteto Brůha, Kraus, Slavík a Votroubek i na zmíněném světovém šampionátu v Aténách, kde český tým skončil nakonec na 9. místě. Pátá zde pak byla ženská reprezentace a český mix dokonce podlehl Ukrajině až v boji o bronz.

Češi se snaží pomoct udělat z basketbalu 3x3 už v Riu olympijský sport

Číst článek

„Byl jsem až překvapený, zejména večer mezi osmou a jedenáctou, kdy se hrály poslední zápasy, si nebylo kam sednout a pomalu ani stoupnout. Opravdu mě překvapilo, jak skvělá byla atmosféra,“ přibližuje Votroubek atmosféru, která doprovázela letošní šampionát trojkového basketbalu v Řecku.

Čeští zástupci se v Aténách určitě neztratili. Jejich účasti pak dal korunu zmíněný Votroubek, který se stal mistrem světa v individuální střelbě za tři body. Není přitom jediným hráčem z Národní basketbalové ligy, který začal s trojkovým basketbalem už vážně koketovat. A vzhledem k vidině olympijské účasti se dá očekávat, že se tento stav v budoucnu, a to nejen v Česku, ještě výrazně prohloubí.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme