Troju možná zútulní nový slalomový kanál a odpočinková zóna

Skvělá atmosféra i organizace. Takové pochvaly si vyslechli pořadatelé zářijového mistrovství světa ve vodním slalomu v pražské Troji. Sami ale vědí, že by to mohlo být ještě lepší. Rádi by postavili nový umělý kanál a zároveň s tím celou oblast u řeky Vltavy zútulnili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistrovství světa ve vodním slalomu, kvalifikace C2 muži, 13. září v Praze. Čeští vodní slalomáři Jaroslav Volf (vpravo) a Ondřej Štěpánek.

Mistrovství světa ve vodním slalomu, kvalifikace C2 muži, 13. září v Praze. Čeští vodní slalomáři Jaroslav Volf (vpravo) a Ondřej Štěpánek. | Zdroj: ČTK

„Moje představa je taková, že by jednak vznikla slalomová dráha, ale zároveň by vznikla otevřená, travnatá plocha bez plotů s malým hřištěm, možná i malým koupalištěm. Taková plocha, která by byla otevřená pro veřejnost k nějakému malému sportování a samozřejmě odpočinku.“

A proč zároveň stavět nový slalomový kanál? Na to se dá lehce odpovědět i bez pomoci šéfa organizačního výboru nedávného mistrovství světa Jiřího Rohana. Na rozdíl od většiny moderních areálů v zahraničí mají teď totiž v Troji k dispozici pořádně pouze jeden břeh, ten druhý je uzounký a sotva se tam vejdou rozhodčí a fotografové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trojský kanál čeká velká proměna

„Tady ta slalomová dráha, která by byla jakoby zakouslá v těch stávajících pozemcích, tak by umožňovala využití obou stran. Jedna by byla divácká, jak je tomu teď a druhá strana by bylo zázemí pro závodníky, zajištění přenosů, média, atd. Určitě z tohoto pohledu uspořádání těch závodů by to bylo mnohem komfortnější, hezčí a lepší.“

Přestože Jiří Rohan mluví o ‚představách,‘ nejsou to jen bláhové a nesplnitelné sny. „Není to jen vize, je na to zpracovaná projektová dokumentace, ale územní rozhodnutí není vydáno, není to ještě projednáno a to je to, co bychom rádi v příštím roce zrealizovali.“

Zvlášť po libereckém lyžařském šampionátu jsme zvyklí se u sebebohulibějších sportovních projektů ptát na cenu a investory. Tak tedy: za kolik a z čí kapsy?

Od původních plánů se upustilo

„Jedno je výkup pozemků a jedno je vlastní realizace té stavby. U té stavby byl odhad 120 milionů, výkup těch pozemků byl o trochu víc, ale ono to bylo jakoby vyčíslené s tím, že by se ty pozemky vykupovaly až dolů k lávce. To bylo velké sousto, takže jsme od toho upustili a začali jsme se zabývat jen tou plochou, která je v sousedství té slalomové dráhy, která by rekultivovala jenom zhruba polovinu těch pozemků. Tam ta částka bude dramaticky jiná.

S výkupem pozemků se chtějí lidé kolem Jiřího Rohana spolehnout na Magistrát Hlavního města Prahy. U samotné stavby pak doufají v pomoc ministerstva školství, Evropské unie a také sponzorů. A kdy by mohlo být hotovo? „Já si nepřipadám dostatečně kvalifikovaný na to, abych toto mohl odhadnout. Nejradši bych, aby to bylo za rok, ale to nejde.“

Jan Suchan, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme