Trumpova nařízení dopadají na sport, ohrožují i olympijskou kandidaturu Los Angeles

Exekutivní příkaz Donalda Trumpa, kterým americký prezident mění imigrační politiku své země, se týká i sportovců a velkých sportovních akcí. Otázky vyvolává ta část nařízení, co na tři měsíce zakazuje vstup na americké území občanům sedmi zemí, se kterými Trumpova administrativa spojuje nebezpečí terorismu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Los Angeles se uchází o olympijské hry 2024, exekutivní nařízení Donalda Trumpa mu mohou uškodit

Los Angeles se uchází o olympijské hry 2024, exekutivní nařízení Donalda Trumpa mu mohou uškodit | Foto: LA2024

Hodně zmatků je teď mezi zápasníky, jak mezi volnostylaři, tak mezi těmi řecko-římskými, protože v obou těchto olympijských disciplínách patří mezi světové velmoci jak USA, tak Írán, tedy právě jedna ze zemí, jejíž občané teď mají zákaz cestovat do Spojených států.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možná důsledky exekutivních opatření Donalda Trumpa na sportovce a sport vysvětlil reportér Jan Kaliba

Ovšem nervózní paradoxně nejsou ani tak Íránci, ale američtí zápasníci, protože pokud by Írán splnil svou hrozbu a přestal na oplátku pouštět americké občany do Íránu, tak by zápasníci USA přišli o turnaje Světového poháru, které se v Íránu konají - v únoru se tam bude zápasit ve volném stylu, v březnu v řecko-římském.

NY Times citují Stevea Frasera, olympijského vítěze z Los Angeles 1984, který se stará o financování současných reprezentantů a ten přiznává, že si teď americká výprava není jistá, jestli bude smět do Íránu odcestovat, a věří, že i kdyby zákaz přišel, podaří se íránskému svazu vyjednat pro americké zápasníky výjimku.

Jeho víra se může opírat i o to, že na rozdíl od svých zemí jako takových mají američtí a íránští zápasníci a zápasnické svazy těchto států mezi sebou vřelé vztahy.

Za tři měsíce 28 maratonů

Spojené státy americké každoročně hostí sportovní akce včetně těch celosvětového významu. Během následujících tří měsíců se například poběží 28 maratonů, mezi nimi třeba i velký maraton v LA, kterého se 19. března může zúčastnit až 25 tisíc běžců.

„Je to rozhodnutí, které úřad našeho prezidenta vydal v pátek, a teď máme začátek pracovního týdne, takže teprve zjišťujeme, co to vlastně přesně znamená a jestli to naši akci nějak zasáhne. Ale míváme každoročně účastníky z celého světa, takže se klidně může stát, že tohle opatření letos některému z nich zabrání v účasti, možné to je,“ říká Carsken Kreisz z organizačního týmu tamního maratonu.

Asi největší obavy z následků Trumpova imigračního nařízení mají ti, kteří velkou sportovní akci do USA teprve lákají. Letos v září se bude volit pořadatel LOH 2024, čeká se hlavně souboj Paříže s L. A. A funkcionář MOV ze Svaté Lucie Richard Peterkin napsal na Twitter, že rozhodnutí amerického prezidenta jde proti myšlence olympismu.

Americký historik MOV David Wallechinski to dokonce označil za úder kandidatuře L. A. - starosta města a propagátor kandidatury Eric Garcetti se okamžitě snažil diplomatické škody napravit a od Trumpova nařízení se veřejně distancoval.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme