Tuk zmrzne a odpadává sám. Trenér kajakáře Dostála razí novou teorii hubnutí

Jsou zvyklí většinu sportovního života trávit na vodě, ale ta jim teď zmrzla. Rychlostní kanoisté tak musí během zimy nazout třeba běžky, nebo se zlepšovat na trenažérech. A pokud třeba hokejisté nemají rádi letní přípravu, u vodáků je to časově obráceně. Právě teď přichází těžké období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Dostál na běžkách | Foto: Josef Dostál

„Běžky, zima. Trenér razí novou teorii, že čím větší zima, tím se líp shazuje tuk, protože zmrzne a pak odpadává sám,“ říká s ironií v hlase rychlostní kanoista Josef Dostál směrem k trenérovi Karlu Leštinovi. Kromě běžeckého lyžování je ale varianta, jak se přeci jen přiblížit podobnému pohybu jako v lodi.

„Jo, existují pádlovací bazény, ale tam je vždycky hrozná zima. My jsme trošku choulostivý na zimu, takže nám se líp pádluje na trenažerech. Člověk sedí v hodinu a půl místnosti, kouká na sebe do zrcadla, trenér na něj řve z metru a půl, tak je to občas trošku na hlavu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Trenér razí novou teorii, že čím větší zima, tím se líp shazuje tuk, říká Dostál

Trenažér vypadá následovně - představte si, že sedíte, před sebou máte v rukou násadu od koštěte, která má na každém konci provaz. A pomocí té tyče za provazy střídavě taháte a to simuluje jízdu na kajaku. Přes zimu prostě není vždy nutné trénovat v přirozeném prostředí ve vodě.

„Jde to vždycky, dokud to není zamrzlé. Ale trénovat kvalitně se dá až od osmi stupňů plus.“ Plus osm stupňů Celsia v Česku jen tak nebude. Ale to nevadí, příprava Josefa Dostála je totiž i tak dost pestrá.

„V sobotu jedu na čtrnáct dní do Livigna na vysokohorskou přípravu na běžky. Potom se vrátím, tři týdny budu trénovat v Praze. Strašná makačka, posilovna, běhání, trenažéry, samozřejmě jak veslařské, tak kanoistické. A po třech týdnech v Praze odlétáme na pět týdnu do Kalifornie.“

Ve Spojených státech má být konstantně 20 stupňů, do Kalifornie jezdí čerstvý vítěz ankety kanoista roku Josef Dostál pravidelně. A bude tam pokračovat v přípravě na vrchol sezony v podobě domácího mistrovství světa v Račicích, kde bude chtít v srpnu zopakovat tři roky staré zlato z Moskvy na singlkajaku.

František Kuna, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme