Týmu Sky se na Tour de France dařilo, má etapového vítěze i lídra závodu

Žlutý dres pro vedoucího muže průběžné klasifikace Tour de France zítra poveze britský cyklista Bradley Wiggins. Jezdec stáje Sky obsadil v 7. etapě třetí místo, když dojel hned za loňským vítězem Tour Cadelem Evansem a těsně před Italem Vincenzem Nibalim. Právě tato trojice teď má nejvážnější ambice v boji o celkové vítězství. To dílčí v sedmé etapě vybojoval Brit Christopher Froome. Úniky a nástupy dnes sledoval také český cyklista Zdeněk Štybar.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Etapové vítězství pro Frooma (vlevo) a žlutý dres pro Wigginse (uprostřed) byly i výsledkem výborné práce týmu Sky | Zdroj: ČTK

Stoupání do cíle na La Planches des Belles Filles poprvé pořádně prověřilo favority na titul. Co se v něm podle vás ukázalo?

Řekl bych, že se závod rozjel v režii týmu Sky k hodně ostrému tempu už posledních dvacet kilometrů. Doopravdy tam na jednom vršku, který ani nebyl zařazený do horské kategorie, do žádné kategorie, tak už tam se ten peloton rozprchl. Potom tým Sky pokračoval v ostrém tempu celý kopec. S Bradleym Wigginsem tam zůstali ještě tři závodníci jako nejpočetnější tým v závěru.

Ten kopec byl hodně těžký, byly tam úseky o dvacet procent a stoupání bylo hodně prudké. V závěru jel Christopher Froome neuvěřitelné tempo a ještě z toho dokázal zaspurtovat. Takže to byl až obdivuhodný výkon.

Přehrát

00:00 / 00:00

O 7. etapě Tour de France mluvil ve Sportžurnálu Filip Šedivý s českým profesionálním cyklistou Zdeňkem Štybarem

Dvojici Cadel Evans - Bradley Wiggins tipovali odborníci už před Tour na hlavní favority a ti dva se opravdu hodně hlídali. Ale s Wigginsem jeli v podstatě až do cíle jeho domestici. Je to pro něj velká výhoda?

Myslím si, že ano, pokud můžete počítat se svými týmovými kolegy, jsou schopní s vámi vyjet až na kopec, na finální metry nebo i vyhrát. Aby domestik vyhrál etapu, tak musí mít ohromnou týmovou podporu. Myslím, že to by mohlo mít hodně vliv v dlouhých těžkých kopcích. Bradley Wiggins asi perfektně zajede dvě časovky, a už od zítřejší etapy si asi ten závod budou hodně kontrolovat.

Profil zítřejší osmé etapy vypadá tak trochu jako vylámaný hřeben, protože na jezdce čeká hned sedm horských prémií, ale cíl je tentokrát pod kopcem. Zaútočí někdo z těch, kdo dnes ztratil?

Určitě. Kluci, kteří jsou dobří vrchaři a ztratili pět nebo deset minut a budou schopní dostat se do dobré skupiny. Což taky není úplně jednoduché, bude se tam chtít dostat spousta lidí, mohl by to být první úspěšný únik.

Vy jezdíte za stáj Omega Pharma - Quickstep, ale její závodníci dnes na těch předních místech chyběli. Sylvaine Chavanel nabral skoro dva a půl minuty ztrátu, lídr Levi Leipheimer byl další půl minuty za ním. Co to pro Omegu znamená? Změní se tím strategie týmu?

Je to velké zklamání! Levi tam zůstal už někde v kopci před tím, protože si nedokážu představit, proč by tam takhle ztratil. Určitě tam ztratil pozičně nebo něco, už se nestihl dostat dopředu. Peter Velits byl vepředu, ale nedokázal udržet ostré tempo. A Sylvain Chavanel samozřejmě není úplně nejlepší vrchař, od něj bych čekal, že se o něco pokusí zítra.

Filip Šedivý, Martin Charvát, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme