Úřadující cyklistický mistr republiky Benčík ukončil kariéru

Česká cyklistika přichází o jedno své inventární číslo. Tím už byl Petr Benčík, který byl její aktivní součástí 26 let. Závodit totiž začal v deseti a ve středu oznámil konec aktivní kariéry. Kromě výdrže je na něm podivuhodná i další věc. Odchází jako úřadující mistr České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklista Petr Benčík se změnil v obchodníka | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Projel cílem s rozpaženýma rukama a zařval. Ne, nemluvíme o Lanci Armstrongovi v jeho raných dobách. Petr Benčík alias "Bejk" byl při svých triumfech opravdu věrným obrazem své přezdívky. Teď už si na silnici nezakřičí.

"Doufám, že se mi to aspoň jednou ještě povede, ale zatím ne," říká Petr Benčík, který sundal cyklistický profi dres ve 36 letech, ale přesto na vrcholu. Od června jezdil v trikolóře šampióna.

"Končím jako mistr republiky, což je fajn. Ale nikdo to neplánoval, asi bych lhal, kdybych říkal, že vyhraju mistrák a skončím, to ne. Ale jsem rád, že končím takhle," pochvaluje si Benčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyklista Petr Benčík ukončil kariéru jako mistr republiky

Republikové tituly v elitní kategorii získal Petr Benčík celkem tři. Navíc jako jediný dokázal dres mistra České republiky obhájit. Pár svých cyklistických snů si ale nesplní. A bude mu je připomínat i velký plakát Thomase Voecklera jedoucího na Tour de France ve žlutém dresu.

"To je jeden z mých nesplněných snů. Chtěl jsem vyhrát Bohemii v Novém Boru, náš etapový závod, který už se zrušil. Naštěstí jsem na posledním ročníku stihl startovat. Pak jsem chtěl jet mezi profesionály nějakou Grand Tour, to se mi nepovedlo a už se mi to neslní. A za třetí jsem chtěl vyhrát mistrovství republiky. Nejdřív to nešlo, ale najednou jsem vyhrál tři za čtyři roky," říká Petr Benčík.

Svou cyklistickou kariéru tak nemusel protahovat donekonečna, ale když dostal lákavou nabídku, rozhodl se skončit velmi rychle.

"Bylo to z minuty na minutu, dostal jsem nabídku od italské značky Colnago, což je srdeční záležitost. Poté jsem usoudil, že je načase ve 36 letech ukončit kariéru a že bych třeba tu nabídku už dostat nemusel. Přišlo to včas, krásně to do sebe zapadá," libuje si Petr Benčík mezi koly v luxusním obchodu v pražské Libni.

Nechce jen prodávat kola

Značka prý do takového prostředí zapadá. A jenom prodej byciklů by Petra Benčíka zase tak moc nebral.

"Chtěl bych nejen prodávat lidem kola, ale také jim říct, jak na kole jezdit, kdy si na to udělat čas. Nechci se jen patlat se špinavým řetězem," má jasno Benčík.

I když i u toho zůstane. Závody žil Petr Benčík od deseti let a nechce se jich vzdát.

"Nechtěl bych z toho vypadnout, rád bych na závody jezdil dál, byl ve středu dění. Zkusil bych třeba něco ovlivnit. Nerad bych se zašil někam do kouta a jenom prodával kola. Rád bych byl v cyklistice vidět," prozrazuje své plány Petr Benčík.

Tomáš Kohout, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme