Úspěch české ragbyové reprezentace závisí na hráčích ze zahraničních soutěží

Česká ragbyová reprezentace hraje v současnosti mistrovství Evropy divize 1B, tedy třetí výkonnostní úroveň na "starém kontinentu". V minulém dvouletém cyklu se sice zachránila, skončila ale na předposledním místě. A k nějakému výraznému zlepšení asi nedojde ani v novém cyklu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ragbyový reprezentant Michal Jirman a Alexandr Colt z Moldávie v zápase ME divize 1B | Zdroj: ČTK

„Český národní tým prakticky nikdy nehraje ve stálém složení, takže už jen z koncepčního důvodu je to problém, protože máte na tréninku pokaždé trochu jiné hráče, kteří hrají na jiných postech. Bohužel se s tím budeme muset vypořádávat tuto sezonu a nejspíš i tu následující,“ popisuje jeden z problémů národního týmu jeho trenér Martin Kafka.

S výkonností reprezentace úzce souvisí i počet hráčů, kteří mohou přijet ze zahraničních soutěží. Bez nich totiž klesá konkurenceschopnost mužstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ragbyová reprezentace je závislá na krajáncích, říká Bruno Kudrna

„Dneska už máme venku kolem 20 hráčů, kteří jsou schopni hrát na mezinárodní úrovni. A ta úroveň je poměrně vyšší než české extraligy. Kdyby jich přišla jen polovina a nastoupilo sedm osm hráčů, tak to musí být znát. Pak si myslím, že bychom se v divizi 1B definitivně udrželi, ne-li hráli na špici. Je to otázka přístupu jak hráčů venku, tak i našeho k nim a oddílům, ve kterých hrajou,“ říká prezident České ragbyové unie Bruno Kudrna.

Většina krajánků hraje v poloprofesionálních nebo profesionálních ligách nejčastěji ve Francii. Mimo oficiální volná reprezentační okna, která jsou dvě, je ale jejich kluby nemusí pouštět. A otázkou je i vůle hráčů přijet.

Ragbyová extraliga stagnuje, vedou se spory o její formát

Číst článek

„Bude to těžké je přesvědčit, protože někteří říkají, že pak vypadnou ze sestavy a přijdou tím i o peníze. Vím, že je to těžké, ale mělo by tady být nějaké, že já jsem Čech! Kdo mě vychoval? Pojďme se předvést a pozvednout české ragby! Bohužel asi v hlavách hráčů to tak není, jako to bývalo u straších hráčů, co kdysi reprezentovali,“ konstatuje Jiří Šťastný, který trénoval národní tým v době, kdy hrál druhou nejvyšší skupinu evropského šampionátu. A to byl vůbec největší úspěch českého ragby v historii.

Na prvním utkání nového cyklu byli pouze tři krajánci a mužstvo podlehlo výrazně Polsku, se kterým v minulosti hrálo vyrovnané zápasy. Jinak tvořili kádr hráči z domácí extraligy. A ti z mnoha objektivních důvodů na mezinárodní zápasy nestačí. V Česku je totiž ragby amatérský sport.

Jakub Kanta, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme