Úspěch na ME je důležitý pro český basketbal obecně, říká trenér Ginzburg

Když v prosinci 2013 přišel izraelský trenér Ronen Ginzburg k české basketbalové reprezentaci, mnozí se k jeho angažování stavěli skepticky. Vyčítali mu jazykovou bariéru, stejně jako to, že k náhradě tehdejšího kouče Pavla Budínského vlastně nebyl důvod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ronen Ginzburg má zatím ve Francii důvod k úsměvům | Foto: Michal Jurman

Ginzburg všechny pochybovače umlčel až na letošním mistrovství Evropy, kde se postupem do nejlepší osmičky zapsal do historie českého mužského basketbalu.

I když mluví o českém pivu, štěrchá při tom Ginzburg nervózně rukou v kapse plné mincí. Povahou introvert působí plaše až zakřiknutě, a to i přesto, že Neno, jak se mu přezdívá, zvládl dovést české basketbalisty už nyní k historickému úspěchu, po kterém i na ono pivo došlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úspěch není důležitý pro mě osobně, ale hlavně pro český basketbal obecně, říká trenér českých basketbalistů Ronen Ginzburg

„Neno, což je u něj neobvyklé, se hodně smál a týmový vedoucí donesl dvě krabice piva. Takže jsme si přiťukli v šatně pivem a hrála muzika,“ prozrazuje Pavel Pumrpla něco málo z jinak decentních oslav po osmifinálové výhře nad Chorvatskem.

Ginzburg se po ní stal ve Francii rázem médii nejobletovanější hvězdou.

„Cítím se fajn, že jsme to zvládli. Ten úspěch není důležitý pro mě osobně, ale hlavně pro český basketbal obecně,“ přistupuje střízlivě k českým výkonům Ginzburg, i když úplně tak pravdu nemá.

Po evropském šampionátu mu totiž končí u reprezentace smlouva a tak současné úspěchy přeci jen ovlivní i jeho další směřování. Hvězdou není navíc nyní jen v Česku, ale i v rodném Izraeli.

Aktuálně mysl trenéra Ginzburga zaměstnávají srbské hvězdy jako Miroslav Raduljica | Foto: Michal Jurman

„Basketbal v Izraeli je mnohem populárnější než v Česku, po zápase Izraelců s Itálií jsem dostal spoustu zpráv, novináři chtěli znát můj názor,“ zmiňuje Neno jednoznačnou osmifinálovou porážku Izraelců od Italů, která už je ale pro něj osobně dávno minulostí.

Po sedmi titulech v roli trenéra Nymburka, se Ginzburg cítí jako Čech a dokázat to bude chtít nejen svým vedením týmu ve čtvrtfinále proti Srbsku.

„Jedem, šupu, šup, šup,“ nabízí autor historického úspěchu českého basketbalu na ME drobný náhled do svých začátečnických lekcí češtiny.

Michal Jurman, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme