Úvodní závod SP veslařů: Synek vyhrál, Knapková 2., sestry Antošovy 3.

Český skifař Ondřej Synek ovládl úvodní závod Světového poháru v Bělehradě, když díky vynikajícímu výkonu v poslední čtvrtině dvoukilometrové trati předjel Alana Campbella z Velké Británie i Kubánce Angela Fourniera Rodrigueze. Mirka Knapková skončila na stejné trati druhá, když nestačila na Číňanku Xiuyun Zhangovou. Český dvojskif Jitky a Lenky Antošových skončil v Bělehradě třetí.

Ondřej Synek

Ondřej Synek | Zdroj: ČTK

Onřej Synek se od prvních metrů závodu držel svých dvou největších soupeřů a ještě 500 metrů před cílem figuroval na třetí pozici. Pak ale zvýšil tempo a finiš zvládl naprosto s přehledem, druhému Campbellovi nadělil v cíli víc než dvě vteřiny, odstup třetího Kubánce, který přepálil tempo v první polovině závodu, byl ještě větší.

V závodě žen se hned na začátku dostala sedmatřicetiletá Číňanka Zhangová, jejíž náskok postupně narůstal, až vedla i o délku lodi. Knapková sice ještě v závěru zabojovala, ale na víc než stažení náskoku soupeřky to nestačilo. Třetí skončila Nataliya Mustafajevová, která se mezi první tři ve Světovém poháru probojovala poprvé v kariéře.

Sestry Antošovy měly do závodu pomalejší start a držely se na čtvrtém místě, na třetí příčku se ale posunuly už na prvním mezičase po pěti stech metrech a už jej udržely.

V průběhu závodu dokonce útočily i na druhé Němky Oppeltovou a Thiellovou, ty ale jejich atak odrazily. Závod ovládla favorizovaná britská dvojice Graingerová – Watkinsová.

Špatný dojem nezanechala ani česká nově složená čtyřka bez kormidelníka. Svěřenci trenéra Petra Blechy Matyáš Klang, Milan Bruncvík, Jakub Podrazil, Michal Horváth dojeli jen těsně čtvrtí, od třetího místa je dělily čtyři setiny sekundy.

Pátá skončila ve finálové jízdě dvojka bez kormidelníka Jakub Makovička, Jan Gruber.

Úvodní závod Světového poháru ve veslování v Bělehradě:

Muži:

Skif: 1. Synek (ČR) 6:47,82.

Skif leh. vah: 1. Rusa (It.) 6:56,94, ...B-finále: 4. Slavík (ČR) 7:08,18.

Dvojka bez korm.: 1. Braun, Drahotta (Něm.) 6:26,45, ...5. Makovička, Gruber 6:39,45, B-finále: 2. Melichar, Doleček (všichni ČR) 6:34,90.

Dvojka bez korm. leh. vah: 1. Mattick, Freeman-Pask (Brit.) 6:36,22, 2. Vraštil, Kopáč (ČR) 6:38,22.

Dvojskif: 1. Knittel, Krüger (Něm.) 6:09,78, ...B-finále: 5. Andrle, Basl 6:25,13, C-finále: 5. Šterbák, Buzrla (všichni ČR) 6:25,29.

Dvojskif leh. vah: 1. Hunter, Purchase (Brit.) 6:19,71, ...B-finále: 2. O. Vetešník, J. Vetešník 6:24,74, D-finále: 1. Viktora, Čabla (všichni ČR) 6:30,09.

Čtyřka bez korm.: 1. Británie 5:50,29, ...4. ČR (Klang, Bruncvík, Podrazil, Horváth) 5:53,05.

Čtyřka bez korm. leh. vah: 1. Dánsko 6:01,17.

Párová čtyřka: 1. Chorvatsko 5:46,73, ...B-finále: 5. Jirka, Ouředníček, Houska, Vitásek (ČR) 5:51,15.

Osma: 1. Německo 5:26,78.