Už nyní je možné prohlédnout si olympijský Londýn

Do Letních olympijských her v Londýně zbývá ještě skoro celý rok, ale Angličané už trpí olympijskou horečkou. Ti šťastnější se v národní loterii dostali ke vstupenkám na některou ze soutěží. A ti zklamaní mohou aspoň nasávat atmosféru blížícího se svátku pohledem na olympijský park a vesnici, které rostou ve východní části britské metropole.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijský stadion už ve východním Londýně stojí

Olympijský stadion už ve východním Londýně stojí | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Zvědaví jsou i cizinci, a tak se ze sportovišť stala jedna z londýnských atrakcí, na které se leckdo umí přiživit.

„Jmenuji se Pamela a jsem členkou londýnských průvodců Modrého odznaku. Obvykle provádíme Budovami parlamentu, tenisovým klubem ve Wimbledonu nebo Westminsterským opatstvím. Ale čím dál větší zájem je o procházky kolem olympijského parku. Ta naše bude trvat asi dvě hodiny a upozorňuji, že se nebudeme vracet sem ke stanici metra Leyton,“ varuje dáma, která od každého ze čtyřiceti zvědavců vybrala devět liber a vede skupinku okolo oploceného areálu, kde už stojí olympijská sportoviště, ke kterým se ale ještě nesmí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Už nyní je možné prohlédnout si olympijský Londýn

S pořadateli Her nemají tyto prohlídky nic společného, přesto chodí rostoucí komplex takto organizovaně okukovat asi tisíc lidí za týden.

„Padesát let sloužil tenhle kus Londýna průmyslu, půda tu byla plná jedů, voda také kontaminovaná. Teď se tahle část města uzdravuje a bude sloužit lidem z okolí jako park nebo vznikne tři tisíce nových bytů. Část z nich se po Hrách nabídne za výhodnou cenu sociálně slabším. Nestaví se na zelené louce, naopak městu úprava krajiny prospěje, což Londýnu při volbě hodně pomohlo,“ tvrdí Peter, který si spolu se ženou krátí prohlídkou čekání na dceru, kterou přivezli z Bristolu na přijímací pohovoru do sboru olympijských dobrovolníků.

Společně přes plot postupně pozorujeme haly na basketbal či házenou, velodrom, plavecký stadion či zázemí pro novináře. Procházíme také kolem vodního kanálu, po kterém chtějí pořadatelé dopravovat diváky ke sportovištím loďmo.

Obhlídku končíme u hlavního olympijského stadionu pro 80 tisíc lidí. Zbývají poslední úpravy interiérů a okolního terénu, všechno prý jde podle plánu.

„Patnáct set firem z celé Británie udělá práci skoro za dvě miliardy liber tady v olympijském parku,“ vypočítává průvodkyně Pamela a mizí v davu u stanice nadzemky Pudding Mill Lane.

Jan Kaliba, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme