V argentinském Buenos Aires odstartovala Rallye Dakar

V Buenos Aires odstartoval 37. ročník nejtěžšího závodu na světě Rallye Dakar. Na pouť dlouhou přes devět tisíc kilometrů Argentinou, Chile a Bolívií postupně vydají motorkáři, auta a až po nich tradičně kamiony, z toho čtyři v rukách českých pilotů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci Rallye Dakar v ulicích Buenos Aires | Zdroj: Reuters

Se značkou Tatra už ale nebude spojeno jméno Loprais. Synovec šestinásobného dakarského vítěze Karla Lopraise, pro ročník 2015 přesedlal do kamionu MAN nizozemského týmu VEKA.

Pořadatelé mu totiž předem oznámili, že jeho Tatra nevyhovuje předpisům pro závod. I tak ale plánuje opět útok na nejvyšší příčky v hodnocení kamiónů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V argentinském Buenos Aires odstartovala Rallye Dakar. Na startu nejtěžšího závodu na světě nechyběl reportér Radiožurnálu Jan Říha.

„Nehodlám to měnit, to bych popíral svoji totožnost. Řeklo se jasně, že jedeme za vítězstvím,“ říkal před startem Aleš Loprais.

Nejrychlejším českým pilotem Tatry by tedy letos měl být Martin Kolomý, který má v životopise nejvýš páté místo mezi dakarskými truckery. Jeho kamion má pro letošek číslo 506.

„Máme pěkné startovní číslo a určitě bychom chtěli to páté místo zlepšit, ale nechte se překvapit.“

Další Tatru bude při své čtvrté dakarské účasti pilotovat Tomáš Vrátný.

„Chtěl bych ve zdraví dojet, to je priorita. Je to nejtěžší závod na světě, je nebezpečný. Chtěl bych trochu zrychlit oproti předcházejícím Dakarům, kde jsem měl za úkol dojet. Rád bych skončil v první desítce.“

Partu českých kamioňáků doplňuje na Dakaru vůbec nejmladší pilot této kategorie pětadvacetiletý Martin Macík junior s Liazem.

Účastníci Rallye Dakar v ulicích Buenos Aires

Hlavně dojet ve zdraví

Ke čtyřem ryze českým nákladním autům se přidává pět našich motorkářů. Dakarské zkušenosti na rozdávání mají David Pabiška a Jan Veselý.

Naopak první kilometry legendárního závodu začnou polykat nováčci Milan Engel, Zdeněk Gottvald a Ondřej Klymčiw, který si uvědomuje nebezpečí přehnaných cílů.

„Čím za lepším výsledkem se jede, tím je větší riziko zranění a pádu, zničení motorky, techniky. Chceme nasbírat zkušenosti a dojet ve zdraví. Śpěch bude, když dojedeme okolo dvacátého místa.“

Počínání Čechů na trati letošního Dakaru můžete sledovat na Radiožurnálu.

Jan Říha, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme