V Baku byly zahájeny Evropské hry. Na ceremoniálu vystoupila zpěvačka Lady Gaga

Celkem 253 sad medailí se během následujících 16 dnů rozdělí na Evropských hrách, jejichž premiérový ročník hostí ázerbajdžánské Baku. Země ohně a větru, jak se kraji u Kaspického moře přezdívá, přitom už na slavnostním zahájení ukázala, jak celou akci, o jejíž budoucnosti se vedou už nyní velké pochyby, bere prestižně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijský stadion v Baku patří právě teď české výpravě

Olympijský stadion v Baku patří právě teď české výpravě | Foto: Michal Jurman

Na 900 tanečnic v širokých kruhových sukních zahájilo za dunění obrovitých bubnů premiérový ročník Evropských her, jehož slavnostní zahájení si v ničem nezadalo s podobnými olympijskými ceremoniály.

Vždyť autor večera Dimitris Papaioannou už režíroval zahájení aténských Her pod pěti kruhy.

Kromě tanečních čísel se v tentokrát v Baku představovala i tradiční ázerbájdžánskou kultura, kterou znázorňovalo třeba granátové jablko nebo zdejší typický koberec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavnostní zahájení Evropských her v ázerbajdžánském Baku sledoval reportér Michal Jurman

„V září, kdy už máme po sezoně, často jezdím i do vzdálenějších koutů světa prohlížet jiné kultury a poznávat nové věci,“ prozrazuje česká medailová naděje, rychlostní kanoista Josef Dostál.

Na své choutky poznavatele si ale tentokrát musel nechat zajít chuť. Jeho soutěže se odehrávají 300 kilometrů od Baku v Mingacheviru a tak on, ani jeho kolegové na Olympijský stadion pro více než 68 tisíc lidí na slavnostní zahájení nedorazili.

Česká výprava, kterou tvoří v Baku 129 sportovců, přivedl jako dvanáctou v pořadí s vlajkou v ruce na stadion triatlonista Tomáš Svoboda, dvojče moderního pětibojaře a olympijského vítěze z Londýna Davida. Ne všichni ale sdíleli jeho mladické nadšení pro věc.

„Ve 40 letech tam toho člověk už moc nehledá. Mám doma dvě malé děti, pokud bych to mohl vyměnit za spánek…,“ říkal s nadsázkou směrem k zahajovacímu ceremoniálu olympijský vítěz z Pekingu střelec David Kostelecký.

Českou výpravu vedl s vlajkou triatlonista Tomáš Svoboda | Foto: Michal Jurman

To ale ještě ani on nevěděl, jaké překvapení večera si organizátoři na všechny přichystali.

Do dalekého Ázerbajdžánu totiž zavítala i americká zpěvačka Lady Gaga. Stylově zahrála na klavír a zazpívala slavnou píseň kapely Beatles Imagine. A právě představy budou hlavně tím, co požene v následujících dnech 6000 sportovců v Baku kupředu. Tedy představy olympijské.

Hned v devíti sportech si totiž mohou přímo zajistit letenku na příští rok do brazilského Ria. V dalších sportech se pak bojuje zase o důležité body, které rozhodnou o účasti na Hrách 2016.

Kromě obou ceremoniálů se na Olympijském stadionu v Baku budou konat také atletické soutěže | Foto: Michal Jurman

O tom, že představy a sny se mohou stát skutečností, totiž ví své nejen Lady Gaga, ale třeba i triatlonisti a bikeři, která zasáhnou do boje o medaile ze všech nejdříve. Pak je zde ještě otázka zcela jiného boje a jiných představ. Totiž zda přežije samotná vize Evropských her.

Už slavnostní ceremoniál ukázal pompéznost a finanční náročnost celé akce. Ázerbájdžánci proinvestovali neuvěřitelných 250 miliard korun a sehnat pro rok 2019 někoho, kdo bude chtít na něco podobného navázat, bude hodně těžké.

Své o tom ví Nizozemsko, kterému byla tato akce už přiřazena, a které se hostitelství v těchto dnech kvůli vysokým nákladům vzdalo. Ono i představy totiž něco stojí.

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme