V Berlíně se 70 let po holokaustu koná makkabiáda - židovské sportovní hry

V Berlíně začíná 14. evropská makkabiáda, židovské sportovní hry, které se někdy srovnávají s olympijskými. Letošní ročník je přelomový právě díky pořadatelskému městu. Německá metropole bezmála před 80 lety hostila olympiádu, kam židé nesměli. Dnešní makkabiáda má ukázat, že se časy definitivně změnily.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Berlíně se koná 14. evropská makkabiáda, tedy židovské sportovní hry

V Berlíně se koná 14. evropská makkabiáda, tedy židovské sportovní hry | Zdroj: Reuters

Podle organizátorů přišel 70 let po druhé světové válce a holokaustu čas na smíření.

Soutěže se proto budou konat v olympijském parku v Berlíně, včetně hlavního stadionu, který hostil OH v roce 1936, propagandistickou akci Hitlerova režimu. Reklamní spoty na makkabiádu teď prezentují Berlín jako město sjednocení.

Židovští sportovci začali mít kvůli sílícímu antisemitismu problémy ve sportovních organizacích a byli vylučováni už koncem 19. století. Tehdy začaly vznikat nové, ryze židovské sportovní spolky, a také soutěže - první makkabiáda byla v roce 1929 v Praze. Po válce dostala pevný čtyřletý rytmus jako olympiáda a každé dva roky se střídá světová makkabiáda v Izraeli s tou evropskou, jakou teď hostí Berlín. Soutěží tam židovští sportovci, ale na principu státní příslušnosti, tedy družstva reprezentují jednotlivé země.

Více než 2000 sportovců bude bydlet na jednom místě, v hotelu v berlínské čtvrti Neukölln. I to je částečně záměr - nedaleko hotelu stojí mešita, jejíž duchovní opakovaně šířili antisemitské názory.

Neukölln má pověst pestré, ale kvůli národnostní skladbě také komplikované čtvrti. Organizátoři makkabiády chtějí dokázat, že v dnešním Německu se i v takovém prostředí můžou ubytovat židovští atleti. Celou makkabiádu ale tradičně doprovází i silná bezpečnostní opatření.

Evropská makkabiáda už se na území bývalé třetí říše odehrála, a to v roce 2011 ve Vídni. I tehdy se mluvilo o průlomu - Vídeň měla před sto lety také silné antisemitské „podhoubí“.

Makkabiáda v Berlíně je ale ještě odvážnější - v Německu se vzrušeně debatuje o uprchlících, odpor vůči cizincům nedávno masově ventilovalo třeba hnutí Pegida.

Na makkabiádě se bude až do 4. srpna soutěžit v 19 odvětvích, od klasických jako plavání nebo fotbal až třeba po bowling, bridž nebo šachy.

Makkabiádu tradičně doprovází silná bezpečnostní opatření | Foto: Reuters

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme