V hale v Podvinném Mlýně se uskutečnila benefice pro Sportovní klub vozíčkářů

V Praze se v sobotu sportovalo nejen o body a vítězství, ale také na podporu hendikepovaných sportovců. Benefiční den v hale Sparty v Podvinném Mlýně ve Vysočanech přispěje do rozpočtu Sportovního klubu vozíčkářů a pomáhá také propojit světy sportovců zdravých a těch, kteří se musejí potýkat s tělesným omezením.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Fridrich, kapitán české florbalové reprezentace, si užívá exhibiční hru

Milan Fridrich, kapitán české florbalové reprezentace, si užívá exhibiční hru | Foto: Stanislav Novotný, Josef Mašek, Archiv SKV Praha

Základem benefičního sportovního dne byl florbalový turnaj. Hala byla rozdělená na dvě malá florbalová hřiště, na kterých se hrálo se tři na tři. Jedno z hřišť bylo chvíli vyhrazeno pro lidi bez hendikepu. Ti si mohli vyzkoušet, jaké to je hrát s hendikepem. Zdraví sportovci tak nasedli na vozíček a zkoušeli florbal v tomto stylu.

Diana Brennerová je známou a zkušenou florbalistkou, na vozíček ale nasedla poprvé v životě. A zkusila si, jaké to s sebou přináší obtíže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na benefici v hale v Podvinném Mlýně natáčel reportér Jan Kaliba

„Musím říct, že hlavně ovládat rukama kola a zároveň držet v ruce hokejku, to pro mě bylo asi nejhorší. Člověk si musí zvyknout i na rychlost vozíku a na to, jakou silou ovládat ta kolečka. Je to docela obtížné. Je to rozdíl oproti tomu, když člověk může u sportu běhat.“

Po technické stránce zaměstná člověka ovládání vozíku natolik, že než se dostane k technice samotné hry, míček je kolikrát pryč.

„Nás jako amatéry na vozíku zaměstnává spíš ovládání toho vozíku. Když okolo nás jel náhodou míček a nikdo tam nebyl, tak už jenom sáhnout po něm, aby nám ho někdo nesebral, vyžadovalo velkou dávku umu. Bylo to tedy pro nás napoprvé docela těžké,“ dodává Diana Brennerová.

Propojení dvou světů

Předsedou Sportovního klubu vozíčkářů je Bohuslav Hůlka, pro kterého je důležité, že se akci daří a že má smysl.

„Hlavní přínosem dnešní akce je to, že si startovné platí každý firemní tým sám. Je to 10 tisíc startovného, což je pro nás docela vítaný přínos na podporu naší činnosti. Důležité je také to, že nechceme po firmách jenom peníze, ale jsme schopní zorganizovat nějakou sportovní akci. Jsme také schopní ukázat, že sportujeme společně a že světy hendikepovaných a nehendikepovaných se dají propojit,“ vysvětluje Bohuslav Hůlka.

Sportovní den v Podvinném Mlýně měl také svého moderátora. Je jím René Kujan, ještě do nedávna editor České televize, kterého však nyní čeká zásadní změna, v příštím roce se totiž chystá být k službám Sportovnímu klubu vozíčkářů.

„Slibuji si od toho úplně jinou pracovní zkušenost, než jsem měl doposud. Určitě to bude velká výzva, je tam pro mě spousta věcí, které je třeba se naučit. Na to se také těším. Myslím, že práce bude dost, ale bude jiná a bude pro dobrou věc, takže se po tom roce budu cítit minimálně obohacen. A tím nemám na mysli finanční prostředky,“ říká René Kujan.

Každý z florbalových zápasů v rámci benefičního dne v hale Sparty v Podvinném Mlýně ve Vysočanech měl svého vítěze i poraženého, ve skutečnosti jsou ale na tomto turnaji vítězi svým způsobem všichni.

Jan Kaliba, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme