V Liberci oslavovali mezinárodní den šachů, zahrát si mohl každý

Přesně před 92 lety vznikla Mezinárodní šachová federace, a tak je 20. červenec mezinárodním dnem této známé deskové hry. Na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci se proto dnes konala velká akce pro příznivce tohoto sportovního odvětví a vlastně nejen pro ně. Podle pořadatelů má propagovat šachy a zdůraznit, že hrát může úplně každý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachy si ven přijde zahrát i mistr republiky Jan Mikeš z ŠK Spartak Ústí nad Labem | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Rozhodli jsme se představit šachy veřejnosti, protože si myslíme, že si to zaslouží. Jsou tady dvoje zahradní šachy, také koutek plný šachovnic, které si mohou návštěvníci zapůjčit,“ uvedl pořadatel akce Jan Gončarov.

Na náměstí před libereckou radnicí dnes táhly koně, věže a pěšci. Na Garriho Kasparova ani Davida Navaru sice návštěvníci nenarazili, ale kromě amatérských šachistů tam bylo i několik profesionálů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šachisté nemají rádi zpochybnění, jestli vůbec tato hra patří mezi sportovní odvětví

Šachy si zahrál i redaktor Českého rozhlasu David Nyč. Ke stolu usedl s ostříleným soupeřem - předsedou libereckého oddílu Lokomotiva Liberec Jindřichem Kovářem, který zároveň připomněl jednotlivé tahy.

S přibývajícím časem mizely redaktorovy figurky ze šachovnice a kolemjdoucí účastníci akce mu radili, aby hru vzdal. Co podle Kováře dělá šachistu dobrým ve svém oboru, je strategické a taktické myšlení, paměť a odhad.

A jestli je něco, co nemají šachisté rádi, tak je to zpochybnění, zda vůbec tato hra patří mezi sportovní odvětví.

Dvanáctiletý Adam, který se akce pořádané v rámci oslav mezinárodního dne šachů zúčastnil, má jasnou odpověď. „Musím říct, že šachy jsou sport, protože byl proveden experiment a spálíte více kalorií hraním šachů než basketbalem.“

David Nyč, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme