V Rio de Janeiru jede na plné obrátky výstavba olympijského parku pro LOH 2016

Za rok a půl, přesně 5. srpna 2016, začnou v brazilském Rio de Janeiru letní olympijské hry. V budoucím olympijském parku to v těchto dnech vypadá jako v mraveništi. Brazilský olympijský úřad ovšem teď zveřejnil hodnocení prací, podle kterého jich ještě čtvrtina nemá stanovený termín dokončení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před Olympijským parkem město rozšiřuje ulici, na které má vyrůst i koridor rychlé autobusové dopravy | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Organizátoři ale upozorňují, že 25 procent prací jsou dočasné stavby, které se dříve ani nestavějí. Veřejný olympijský úřad, což je orgán, který spojuje radnici Rio de Janeira, vládu stejnojmenného spolkového státu a federální vládu, navíc prohlásil, že neexistuje možnost, že by potřebné práce nebyly hotové.

O úspěchu Ria v roce 2016 je přesvědčený i velvyslanec Velké Británie, jak potvrdil tento týden v rozhovoru. Přitom právě britský tisk a média si velmi všímaly před mistrovstvím světa ve fotbale nedodělků a strašily možnými problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

V budoucím olympijském parku v Riu de Janeiro se intenzivně staví, byl se tam podívat i zpravodaj ČRo David Koubek

Na řadě budoucích sportovišť se pracuje naplno, platí to i pro Deodoro, kde vzniká zcela nový areál pro divokou vodu. Pro Čechy je zajímavý nejen tím, že tam mohli čeští reprezentanti získat medaile, ale i tím, že se jeho model testoval v Praze na ČVUT. V tomto případě byli organizátoři pod tlakem, protože teprve před půl rokem uzavřeli výběrové řízení. Stavební práce už ale hodně pokročily, vybetonovaný je už i základ pro kanál.

V olympijském parku už také vyrůstají všechny nové trvalé i dočasné haly, na všech už jsou hotové nebo rozestavěné konstrukce pro tribuny. Dvě haly, kde budou skoky do vody a gymnastika, už několik let stojí.

Opravené jsou už i pokroucené pilíře praskliny na olympijském atletickém stadionu. Ten byl postaven pro Panamerické hry v roce 2007, ale pak musel být kvůli porušené střeše uzavřen.
„Jak jsem tam viděl, ještě je tam lešení a pilně se tam pracuje, ale vše se dodělává, takže tenhle domovský stadion fotbalového klubu Botafogo se otevře pro utkání s diváky už přespříští víkend,“ popisuje zpravodaj ČRo David Koubek.

Možné problémy

Organizátoři jsou si jistí, že všechna sportoviště se stihnou do olympijských her otestovat, ne jako to bylo při fotbalovém šampionátu loni. Brazilská média ale upozorňují na určité možné problémy v přípravách na LOH.

Podle nich by se výstavba mohla zbrzdit, protože některé firmy, které se na budování sportovišť podílejí, jsou zapletené do velkého korupčního skandálu. Mají tak pozastavené některé projekty a musely propustit 12 tisíc lidí. Politici to ale vylučují.

Problémem může být také bezpečnost. „Poslední dny tady v Riu ukázaly, že bezpečnost není nejlepší. Zbloudilé střely z přestřelek mezi gangy nebo gangů s policií na různých místech města zranily 12 lidí a čtyři zabily. Politici ale i tady tvrdí, že není důvod k obavám,“ vysvětluje Koubek.

V neposlední řadě se objevují i obavy v souvislosti s vodou a elektřinou. Brazílii totiž v poledních měsících sužují rekordní horka a sucho.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme