V Singapuru začaly 1. Letní olympijské hry mládeže

"Cítím se jako otec na porodním sále před narozením prvního potomka." Tak přesně těmito slovy doprovodil prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, v civilu chirurg, slavnostní zahájení vůbec první Olympiády mládeže. Do Singapuru se na megaakci sjeli sportovci z 205 zemí a regionů. Nechybí pochopitelně ani Česká republika.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní zahájení 1. olympiády mládeže v Singapuru

Slavnostní zahájení 1. olympiády mládeže v Singapuru | Foto: Robert Mikoláš

Na obřím plovoucím pódiu, mimochodem největším na světě, probíhá taneční a světelná show, kulisy dotvářejí okolní, samozřejmě ozářené mrakodrapy. Singapurci jsou také na skutečnost, kam to za 45 let existence nezávislé země dotáhli, patřičně hrdí a zahajovací ceremoniál líčí především historii jejich země.

I proto si také mohli dovolit utratit za konání her přes 280 milionů amerických dolarů, i když původní rozpočet byl zhruba třetinový.

Proměna doby na tanečním parketu, i tak se dá nazvat večerní párty pořádaná na úvod her. Nejde ovšem o žádnou bombastickou show, kterou se snažili celý svět ohromit pořadatelé 29. LOH v Pekingu před dvěma lety.

Více než 5 tisíc účinkujících v pestrobarevných kostýmech ale předvádí i symbolické příběhy, jeden z nich nazvaný „Monstrum" ukazuje boj se strachem, kdy malý kluk, ve spánku nakonec nad obludou vítězí a stává se hrdinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavnostní zahájení sledoval východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

A k nim patří i všichni sportovci, kteří se 1. olympiády mládeže účastní. Podle prezidenta MOV Jacquese Roggea totiž čtrnáctiletí až osmnáctiletí olympionici mají světu ukázat, že do Singapuru se přijeli především zúčastnit, a nikoli vyhrát.

I z tohoto důvodu jsou tady opravdu všichni. I Somálci, Afghánci nebo sportovci z Haiti, země před několika měsíci zasažené ničivým zemětřesením. A že Bhútán vyslal jednoho jediného olympionika, vůbec nevadí, hlavní je, že dorazil.

„Je úžasné, že máme možnost tady být, přestože jsme malým státečkem. Jsme šťastní, že jsme v Singapuru, je to pro nás obrovská zkušenost,“ svěřuje se šéf výpravy ostrovní země Tuvalu.

1. olympiáda mládeže má všechny parametry té pro dospělé, o medaile se tedy bojuje v 26 sportovních odvětvích, i když v některých případech jsou jednotlivé disciplíny upravené. Nechyběla ani olympijská štafeta, která začala 23. července v řecké Olympii a putovala napříč pěti kontinenty.

Jacques Rogge si tak uskutečněním těchto her splnil svůj sen, ne všichni s ním ale zcela souhlasí. A mezi nimi i šéf Českého olympijského výboru Jirásek:

„Protože jsme měli dojem, že to bude přispívat k té honbě za předčasné zvýšení výkonnosti u mladých lidí. A pokud se týká modifikace v těch různých disciplínách, tak například se tady hraje něco mezi basketbalem a streetbasketbalem, není to ani to, ani to.“

Na druhé straně ale Milan Jirásek oceňuje prosazování myšlenek otce novodobých olympijských her právě u mladých:

„Myšlenka vrátit se trošku k tomu Cubertinovi a spojit výchovu, kulturu a sport dohromady, ta je moc dobrá a myslím si, že to bude taky dobrá motivace pro ty sportovce, že se teď sejdou v takovém velikém počtu z nejrůznějších sportů,“ dodal Jirásek.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme