V úspěšném plaveckém tandemu dochází ke střídání nadvlády

Nejlepším sportovcem Českého svazu plaveckých sportů roku 2011 je ostravská plavkyně Barbora Závadová. V očekávaném souboji momentálně nejlepších českých plavkyň porazila loňskou vítězku Simonu Baumrtovou. Že by hlasování jednotlivých klubů ale něco změnilo na idylickém vztahu obou českých reprezentantek, to ani náhodou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Závadová s cenou pro nejlepší českou plavkyni roku 2011 | Foto: Michal Jurman

V českém plavání byste totiž nenašli větší kamarádky než jsou právě Závadová s Baumrtovou, které spolu projely už celou řadu významných mezinárodních akcí.

Ve vzájemném hodnocení obou zmíněných hrálo loni roli především jejich vystoupení na světovém šampionátu v Šanghaji. Zatímco Baumrtová zde pozici papírového lídra české výprava nezvládla, Závadová vlétla jako kometa mezi světovou elitu a sedmým místem se ihned kvalifikovala na olympijské hry. Během jediného roku zaznamenala asi největší výkonnostní posun ze všech světových plavkyň.

"Určitě to tak vnímám, ale mám z toho trošku strach, aby to nebyl moc velký progres. Ale zase si říkám, že to muselo přijít, protože podle toho, jak trénuju, jsem tušila, že mám navíc. Snažím se do toho dávat i letos maximum, v tréninku mám ještě rezervy, uvidíme, co z toho bude," slibuje v olympijské sezóně Závadová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barbora Závadová a Simona Baumrtová si své úspěchy nezávidí a těší se do Londýna

Svěřenkyně trenéra Hartmanna je ráda, že si účast na londýnských Hrách vybojovala s velkým předstihem a nemusí se ohledně limitu nyní nijak nervovat. I proto se devatenáctiletá Závadová může v klidu psychicky připravovat na dobu, kdy nebude tak snadné posouvat své možnosti tak rychle jako dosud.

"Sama se bojím, až to přijde, ať už zastavení nebo ne takové zlepšování, po kterém toužím, ale přijít to musí. Doufám, že nepřijde hned, ale nevím, co budu dělat," říká Barbora Závadová.

Až ony „horší časy skutečně přijdou", první ke komu česká rekordmanka poběží bude zřejmě reprezentační kolegyně Simona Baumrtová, která jí letos musela přepustit pomyslný trůn pro nejlepšího českého plavce.

Úspěšné duo se těší na společnou akci

"Doufám, že není naštvaná, ona vyhrála loni. Osobně jí to strašně přeju, jsem ráda, že minulý týden zaplavala olympijský limit, i mně spadl kámen ze srdce. Jsem ráda, že si spolu zase užijeme nějakou akci. Simča je šťastná, já jsem taky šťastná," podléhá Závadová dojetí, které byste mezi konkurentkami z téhož sportu našli jen těžko.

V úspěšném plaveckém spojení Závadová-Baumrtová ale funguje stoprocentně a to obousměrně.

"Čekala jsem, že Bára vyhraje, protože měla lepší výsledky. V létě určitě, v zimě jsme byly na stejné úrovni, určitě jí to přeju, říká Simona Baumrtová, která má teď před sebou zcela jiný cíl. Co nejdříve docílit toho, aby v Londýně bydlela na pokoji právě s Barborou Závadovou.

Anketa Plavec roku 2011:

Plavání: 1. Barbora Závadová (Ostrava), 2. Simona Baumrtová (Chomutov), 3. Petra Chocová (Česká Lípa), 4. Martin Verner (Kometa Brno), 5. Jan Šefl (Plzeň)
Junioři: 1. Jan Micka (USK Praha), 2. Pavel Janeček (Náchod), 3. Jakub Ševčík (Kometa Brno)

Dálkové plavání: 1. Jana Pechanová, 2. Rostislav Vítek, 3. Silvie Rybářová
Junioři: 1. Lenka Štěrbová
Synchronizované plavání: 1. Soňa Bernardová, Alžběta Dufková

Alena Benešová, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme