Václav Havel ve sportu nevynikal, ale byl týmový hráč, říká Jirásek

Bývalý prezident Václav Havel, který dnes nad ránem zemřel, se velmi dobře znal i s předsedou Českého olympijského výboru Milanem Jirásekem. Svého času spolu bydleli i s Milošem Formanem na internátu školy Krále Jiřího v Poděbradech, kde prožili značnou část mládí. Jaké má na tuto dobu Jirásek vzpomínky?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český olympijský výbor Předseda MUDr. Milan Jirásek.jpg | Foto: Filip Jandourek

Rozhovor s Milanem Jiráskem, který byl o dvaadvacet dní mladší než petasedmdesátiletý Havel, vedl moderátor Jan Pokorný.

Na co nejraději vzpomínáte z těch let strávených společně na internátu?

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČOV Jirásek vzpomíná na mladá léta prožitá s Václavem Havlem

Všechno co bylo v mládí bylo úžasné. Mám na to ohromné vzpomínky. Byla to škola, nechci říci zvláštní, ta má dnes zcela jiný význam, která chtěla připravovat mladé lidi i pro tvrdý život. Bylo tam heslo, které jsem pochopil až později, že příliš mnoho intelektuálštiny škodí. Intelektuálové jsou totiž plní pochyb o sobě, okolí i cestě, kterou nastupují.

A konkrétně na Václava Havla z té doby?

Vašek byl takový jakoby nesmělý, ale přitom když už něco dělal tak byl zarputilý a svému týmu vždycky chtěl, ať už šlo o sport, ve kterém zrovna nevynikal, ale pořád se snažil. Ať už šlo o kulturní vystoupení nebo cokoli jiného cítil týmový duch.

Jaká to byla trojice Václav Havel, Milan Jirásek a Miloš Forman?

Miloš Forman byl náš takzvaný skautský rádce a myslím si, že po většinu života Václava Havla se stal jeho guru. Velice ho ctil, i proto že byl o tři roky starší. My jsme mu všechny ty jeho blbosti, které si na nás tenkrát vymýšlel, věřili.

Jan Pokorný, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme