Valná hromada ČSTV bude jednat o zásadních změnách

Jak se lze zapotit při venkovních teplotách lehce nad nulou? Sportovat v hale. Nebo se v nějaké o sportu bavit - to postačí. Důkazem toho nejspíš bude i dnešní valná hromada ČSTV. Její delegáti totiž budou v Nymburce jednat o zásadních změnách, které mohou na dlouhou dobu ovlivnit celý český sport.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Jansta

Miroslav Jansta | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Tím nejdůležitějším bodem bude změna stanov. Když jsou totiž v jedné organizaci dvě skupiny, které se vzájemně nemusejí, a blokuje to jejich hlasování a rozhodování, je změna nutná. A to je i případ ČSTV s komorou regionálních sdružení na jedné a sportovních svazů na druhé straně. Místopředseda ČOV pro ekonomiku Jiří Kejval k tomu říká.

„ČSTV je postavena na okresních organizacích, ale okresy od roku 2002 neexistují.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Valná hromada ČSTV bude jednat o zásadních změnách

Tudíž nemají Kejvala ani s kým jednat na stejné, tedy okresní - úrovni. A to by se mělo dnes změnit.

„Zásadní změna je, že se dvoukomorový systém mění na jednokomorový. Počet členů ve vedení má být snížen z osmnácti tak na patnáct. Samozřejmě je tam i jiné rozhodování. A hlavně to vnímáme jako stanovy, které umožňují další jednání o vytváření nové velké organizace, která by reprezentovala sport navenek,“ říká Miroslav Jansta, šéf basketbalové federace a spojenec mimo jiné Jiřího Kejvala.

V tomto bodě se s nimi shodne i předseda ČSTV Pavel Kořan. Ten ale bude na valné také předkládat zprávu o hospodaření a zřejmě se nevyhne ani případu Sazka.

„Vůbec nejsem přesvědčený o tom, že neseme základní díl viny na tom, že spor o Sazku vůbec přišel,“ prohlásil Pavel Kořan, považovaný za člověka Aleše Hušáka, dnes už bývalého bosse Sazky. A co se majetku týká, debata se nepovede jenom o loterijní společnosti.

Prodej majetku ano, či ne?

„Valné hromadě předkládáme návrh, aby odsouhlasila prodej majetku, na jehož udržování a zvelebování nemáme dostatek finančních prostředků – to je hotel Coubertin, sportovní centrum Brandýs nad Labem, hotel Olympie na Zadově.“

A tady je jeden ze sporných bodů. Opozice v ČSTV, hlavně tedy sportovní svazy, si představuje jiný postup, co se správy majetku této organizace týká.

„Zastáváme ten názor, že by stávající vedení nemělo už nic prodávat, protože se ukázalo, že s majetkem nehospodaří tak, jak bychom si představovali,“ říká Miroslav Jansta.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme