Váňa je favoritem hlavně díky Tiumenovi, shodují se soupeři

Hon na lišku, který byl vzdáleným předchůdcem Velké pardubické, už se tam nepořádá. Vlastně se za těch 121 let závodu přeměnil do aktuální podoby honu na koně a člověka. Nejen znalci už asi vědí, které pronásledované duo tím myslíme. To, které zvítězilo v posledních dvou ročnících Velké pardubické cross-country steeplechase. Tedy hnědák Tiumen a Josef Váňa starší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžko odhadovat, jak Tiumenovy triumfy frustrují ostatní koně a klisny. Ale jejich majitelé, trenéři a žokejové už by mohli být lehce nabroušení. Tiumen má ze svých dvou startů 100% bilanci.

Josef Váňa zvítězil už sedmkrát jako žokej, ještě o jednu výhru víc má jako trenér. Předloni pronesl a loni zase potvrdil, že by na Tiumenovi "vyhrál i blbec", jak si kůň dostih ovládal. Čím ti dva společně převyšují ostatní a ovládají slavný dostih?

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Kohout rozebral s žokeji téma 'fenomén Váňa'

„Těmi zkušenostmi. Ten kůň jich má spoustu a o panu Váňovi ani nemluvím. Proto bych je pasoval do role favoritů. Ale Velká pardubická je hodně o štěstí a musíte mít kliku, abyste vyhráli,“ upozorňuje žokej Jan Faltejsek. Ale dá se proti dvojici chytrý kůň a snad nejzkušenější žokej něco vymyslet?

„Loni jsem to zkusil, ale vůbec mi to nevyšlo. Každý kůň se do tohoto typu dostihu strašně dlouho cvičí a pan Váňa si ho chystá sám. Pak se objeví podmíněné reflexi, na které žokej nestačí zareagovat, ale kůň je tak vycvičený, že řeší třeba problémy sám,“ uvažuje Jan Faltejsek, kterého letos z Velké vyřadilo zranění.

To Jaroslav Myška pojede a myslí si, že vymyslet se dá proti dvojici Tiumen - Váňa celkem dost.

„Když se podívám na dostihy, které Tiumen letos absolvoval s Váňou, tak už také nejezdí jako jezdíval. Už se třeba nehrne do velkého souboje v dostihu a takticky se na něj dá vymyslet cokoliv.“

Ale rozhodně to není nějaké rouhání a pohrdání slavným soupeřem. On totiž Jaroslav Myška k tomu vymýšlení taktiky doplňuje i to, co podle něj rozhodne.

„Ale když bude mít v cílové rovině silnějšího koně, tak můžete jet co nejrychleji, ale oni vás stejně předběhnou. Takže je to o tom koni. A jestliže bude mít pan Váňa nejlepšího koně v poli, tak vyhraje. Ale kdybych ho měl já, tak ho porazím,“ říká Jaroslav Myška.

Tomáš Kohout, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme