Váňa s Tiumenem jsou sehraná dvojka

Spojení Tiumena s Josefem Váňou starším funguje dokonale. Ba přímo fantasticky. Včera vyhráli potřetí za sebou Vekou pardubickou. Všichni blahopřejí Josefu Váňovi a on sám opakovaně děkuje desetiletému hnědákovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

121. Velká pardubická, vítěz Josef Váňa | Foto: Filip Jandourek

Tiumen dostal svoje ocenění, jeho majitel Ivo Köhler také, i trenér a žokej v jedné osobě. "A teď cena jezdci vítězného koně, pro Josefa Váňu!" Na slova hlasatele reagovali diváci obrovským potleskem.

To byla jedna z pozávodních oficialit. K dalším patří rozhovory. "Tiumene, povíš něco? Ne?" zkoušel to na trojnásobného vítěze Velké reportér Tomáš Kohout.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Josefem Váňou i Tiumenem natáčel Tomáš Kohout

Tiumen pochopitelně na žádost o interview nereagoval - věděl, že od mluvení je v tomto páru pan Josef Váňa. Ten se při závodě pro změnu tak soustředil na finiš, že halas tribun prý na rozdíl od Tiumena stěží zaznamenal.

"Ten to vnímal úžasně, protože zabral, jako by to cítil, že je třeba ještě trošičku víc přidat a už to bude," říkal Váňa.

A ono bylo. Ne o nos po tuhém boji a z první pozice, jako když loni porazil Amanta Grise, ale po té, co o půl délky předběhl Sixteen. A i při té jízdě Tiumen svého téměř 59letého žokeje šetřil.

"Na Tiumenovi je to takové svezení, že se nedá mluvit o nějaké fyzické náročnosti tohoto úkonu, protože já si jenom stojím a v duchu si říkám: 'Udělej tohleto, udělej támhleto' a on to dělá," lebedil si Josef Váňa, který se za kariéru polámal tolikrát, že normální občan by byl rád za to, že ráno vstane z postele.

Tiumen snese i děťátko

Když ale sedí na Tiumenovi, dokonce to i vypadá, že jsou srostlí jak fyzicky, tak mentálně. A přitom se Josef Váňa věnuje Tiumenovi v tréninku výjimečně.

"Jeho jezdí ženské, které zvířaty žijí tak, že svou energii do těch zvířat přenášejí. On je tak hodný, že na něm může jezdit kdejaké děťátko. Já už to vím od předloňska, že Tiumen je kůň, o kterém můžu říct, že je to opravdu kůň na myšlenku. Železník nikdy takový nebyl, to byl hajzl," pravil poněkud drsněji, leč otevřeně Josef Váňa.

A vsaďte se, že za rok bude s Tiumenem bojovat o čtvrtý titul z Velké pardubické.

Tomáš Kohout, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme