Váňa s Tiumenem se můžou zapsat do historie Velké pardubické. Vyhráli by počtvrté v řadě

Skoro šedesátiletý žokej Josef Váňa bude už zítra útočit ve Velké pardubické na svůj devátý triumf. Ve 122. ročníku slavného závodu pojede stejně jako v předchozích třech vítězných letech na Tiumenovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

121. Velká pardubická | Foto: Filip Jandourek

Josef Váňa si dnes trpce stěžoval. Do Pardubic musel totiž přijet o den dříve, aby se vyhnul sobotní dopravní zácpě. Dostih se tentokrát nejede jako tradičně v neděli, protože ta je vyhrazena pro pardubickou plochodrážní Zlatou přilbu.

„Tradice závodu, který se běhá od roku 1874, aještě nikdy se nekonal jindy než v neděli, tak by neměla být narušena. Nemělo by se to stávat. Existovaly možnosti, jak se dohodnout. Mohlo to být o týden dřív nebo následující neděli,“ říká dostihový expert Petr Feldstein

Do závodu letos nastoupí 23 koní. Na prvenství by mohla reálně útočit polovina startovního pole. A pokud znovu zvítězí Josef Váňa s Tiumenem, bude to historická událost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Den před startem 122. Velké pardubické mluvila o závodu Veronika Sedláčková s dostihovým expertem Petrem Feldsteinem

„Poprvé by vyhrál kůň v nepřerušené řadě čtyřikrát za sebou. Byla by to zřejmě největší událost Velké pardubické vůbec. Takže bych to Josefu Váňovi hrozně přál,“ prohlásil Feldstein.

Pozice slavného žokeje ale bude těžká. Po několika letech jsou totiž ve startovním poli i kvalitní koně za zahraničí. Navíc domácího Trezora, který je jedním z favoritů, pojede Liam Treadwell, který v roce 2009 vyhrál Velkou národní steeplechase.

I z účasti tohoto jezdce je vidět, že Velká pardubická má v Evropě dobré jméno.

„Myslím, že na britských ostrovech Velkou pardubickou naprosto respektují. Závod je specifický, protože je to cross country a ne klasická steeplechase. A má, myslím, respekt po celém světě,“ tvrdí dostihový expert Petr Feldstein.

Veronika Sedláčková, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme