Vánoční turnaj stolních tenistů vyhrál Prokopcov

Páté pokračování nabídl Vánoční turnaj stolních tenistů. V Bělé pod Bezdězem se nakonec z vítězství radoval Dmitrij Prokopcov po finálové výhře nad Martinem Olejníkem. Před branami finále zůstal dvojnásobný vítěz Richard Výborný a také úřadující mistr republiky Josef Šimončík. Ten vypadl v semifinále, když ho vyřadil Martin Olejník. Právě Josefa Šimončíka pozval k rozhovoru Pavel Petr.

Stolní tenis (ilustrační foto)

Mistr republiky scházel ve finále, co k tomu chybělo?

„Musím říct, že k tomu chybělo docela dost. V semifinále jsem dobře začal, ale pak jsem totálně propadl a Martin mě jednoznačně přehrál. Nevím co se stalo, nebyl to vůbec můj den. Ve skupinách jsem začal dobře, třikrát jsem vyhrál, pak s Prokopcovým prohrál a to semifinále mě vůbec nezastihlo ve formě. Martin jednoznačně a zaslouženě postoupil do finále.“

Jak moc je to prestižní turnaj a jak moc ta semifinálová porážka bolí?

„Už ten název Vánoční turnaj věští, že to není úplně na krev, ale nikdo nechce prohrát. Když už se dostane do semifinále, tak určitě nechce prohrát, chce se ukázat. Makali jsme naplno, ale že bych se z toho měl zbláznit, to určitě ne.

Jak je těžké se na turnaj připravit? Právě proto, že je v období vánočních svátků…

„Tak já jsem letos měl výhodu, protože 22. jsme ještě měli zápas ve Francii. Takže já jsem měl pauzu tři dny. Neřekl bych, že jsem měl herní manko, byl jsem rozehraný. Je to docela dobře, že ten turnaj je, protože většina z nás by seděla doma na zadku, takhle jsme se protáhli, zahráli jsme si. Je to určitě dobře.

Turnaj nabízí možnost bilancovat. I když sezóna je v plném proudu, tak končí rok 2009. Vy jste v letošním roce vybojoval titul mistra republiky. I podle toho je tento rok pro Vás hodně úspěšný?

Určitě, letošní rok je pro mě nejúspěšnější, protože jak s El Ninem jsme obhájili titul, tak mě se podařilo vyhrát v Rakovníku mistrovství republiky, což byl fantastický úspěch. Trošičku se mi letos nepovedla reprezentace, kdy jsem mohl zahrát lépe, ale co se týče bilancování, tak nejúspěšnější rok v mé kariéře.

Mluvíte o bojích za zelenými stoly v České republice. Co ale Francie a ligová soutěž tam?

Ve Francii se mi docela daří, po sedmém kole mám bilanci 12:2, manšaft jsme druzí, držíme postupovou příčku. Takže i ve Francii jsem spokojený s výsledky.

Když bilancujeme tak je dobré možná nastínit rok 2010. Jaké hlavní cíle jste si stanovil pro nadcházející rok?

Chtěli bychom ve Francii postoupit do první ligy, chtěl bych se udržet v reprezentaci pro mistrovství světa v Moskvě. Můj největší cíl je dostat se do nominace na Mistrovství Evropy, které se bude konat u nás. To je můj největší cíl pro rok 2010.

Dvakrát radost z vítězství a dvojnásobná účast v semifinále. To je vizitka Richarda  Výborného. Na třetí triumf si brousil zuby v Bělé pod Bezdězem. Semifinálový soupeř Dmitrij Prokopcov byl ale proti. Výborného v dramatické bitvě vyřadil 4:3 na sety.

„Chyběli samozřejmě trošičku síly, ale hlavně musím vzdát hold Prokopcovi, myslím si, že vyhrál zaslouženě, i když těsně. Celý zápas byl o trošku vepředu, byl agresivnější. Nakonec 4:3 myslím si, že zaslouženě,“ přiznal Richard Výborný.

Porážka ho určitě nemrzela tak, jako ta, která by přišla v jiném důležitém turnaji. Naopak těší ho, že organizátoři obnovili tradici Vánočních turnajů a letos se hrál pátý ročník.

„Je to samozřejmě perfektní propagace stolního tenisu, jsme všichni rádi, že se tady můžeme setkat. Ta grupa co tady jsme velcí kamarádi. Turnaj prospěje stolnímu tenisu.“

A samotné zápasy? Hrají se na doraz?

„Zápasy tady jsou v atmosféře vánoční. I příprava samotná. Je těžké vstát od stromečku a jít běhat. Ta příprava tomu odpovídá, je to trošku uvolněnější. Není to stresové, spíš takové exhibiční.“

Každopádně Vánoční turnaj, kromě pohody, nabídl také možnost k bilancování. Třeba toho, co se po sportovní stránce podařilo v roce 2009.

„S mančaftem kde hraju v Itálii jsme se dostali do finále, což je největší úspěch toho oddílu v historii. Individuálně mi tato polovina až tak nevyšla. Mám skóre 11:5, což je nejhorší za osm let co hraji v Itálii, ale jsem spokojený i přes to,“ říká na závěr aktuálně šestý hráč českého žebříčku Richard Výborný.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít