Ve Španělsku je fotbalový časopis Panenka, v Belgii magazín o běhání Zátopek

Český sport má ve světě respekt. Jedním z důkazů je třeba to, že hned dva rozšířené časopisové tituly v cizině se jmenují právě po českých sportovcích. Jeden z nich jménem Panenka je velmi alternativní a začali ho vydávat fotbaloví nadšenci ve Španělsku, v Belgii si můžou fanoušci běhání přečíst časopis Zátopek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Panenka, mistro Evropy a prezident pražských Bohemians

Antonín Panenka, mistro Evropy a prezident pražských Bohemians | Foto: www.bohemians.cz/PJMl

U časopisu Panenka, který už čtyři roky vychází v Barceloně, je zřejmá inspirace postavou slavného fotbalisty Antonína Panenky.

„Chtěli po mně souhlas, že můžou vydávat časopis. Byl jsem tam. Je to časopis vydávaný v Katalánsku v Barceloně. V Madridu je zase hospoda, která se jmenuje Panenka, kde jsem s názvem také souhlasil, a pak také existuje ještě jeden časopis v Holandsku, fotbalový nebo sportovní, který se jmenuje Panenka. Takže na papíru toho mám relativně dost,“ směje se legenda fotbalových Bohemians nebo Rapidu Vídeň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko má možná nejvíce sportovců, po kterých se v zahraničí jmenují časopisy. Jedním z nich je Panenka, vydávaný ve Španělsku. Více Jan Kaliba

Španělská verze časopisu je ze všech institucí, které nesou jméno Antonína Panenky, asi nejznámější a nejúspěšnější. Na trhu se drží už čtyři roky a její tvůrci předloni pozvali českého mistra Evropy z roku 1976 do Barcelony, odkud si několik výtisků odvezl a líbily se mu - ostudu mu prý tento magazín nedělá.

„Pokud se tak dlouho drží, tak si myslím, že to ti chlapci dělají dobře. Jsou to samí mladí kluci, je jich asi osm. Ptal jsem se jich, proč na mě přišli, když je Španělsko země zaslíbená fotbalu, kde mají velikány, jako je Messi a Ronaldo, a argumentovali mi tím, že jsem se zapsal do historie fotbalu,“ vysvětluje.

„K tomu pomáhá i to, že Panenka se řekne ve všech řečech stejně, což je hrozná výhoda, každý to umí dobře říct. Říkají, že jsem ve Španělsku hrozně populární,“ hřeje Antonína Panenku, konstruktéra vršovického dloubáku, kterým ohromil při bělehradském finále mistrovství Evropy před 39 lety.

Jeho pokutový kop byl hodně alternativní a originální a stejnými kvalitami se na trhu snaží zaujmout i autoři časopisu, který čtenářům servíruje fotbal formou málo známých příběhů se společenským přesahem.

Emil Zátopek | Foto: Roger Rössing

„Aby v Belgii mohl časopis nosit jméno Zátopek, potřebovali souhlas paní Zátopkové. Tak jsme se s ní spojili, dala souhlas a měla z projektu velkou radost. Dodnes dostává každé číslo,“ říká Guillaume Narguet z francouzské redakce Českého rozhlasu.

V Česku žije od 90. let a do časopisu psaného jeho mateřskou francouzštinou přispívá už od prvních čísel, do kterých v roce 2008 posílal bruselské redakci rozsáhlý rozhovor s Danou Zátopkovou na pokračování. Jeho hlavním motivem byla pochopitelně postava Emila Zátopka, která dává magazínu jméno, ale i styl.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Belgickém Bruselu vychází časopis Zátopek, který se věnuje běhání a všemu, co s během jako takovým souvisí

„Češi si ani neuvědomují, že Zátopek to je atletika. Jako Pelé znamená fotbal. Zátopka mají lidi rádi i díky tomu, že to byl chlap. A proto se časopis takhle jmenuje. Je to nejenom o běhání jako takovém, ale o tom, k čemu je běh dobrý, k čemu může sloužit. Je to spojené s přírodou a s určitým stylem života,“ vysvětluje Guillaume Narguet souvislosti vydávání magazínu, který je populární v Belgii, Francii, Švýcarsku, ale vychází i v Kanadě nebo v nizozemské mutaci.

Jen v afrických frankofonních zemích neprorazil.

„Zátopek je pojem v Evropě nebo v Americe, ale v Africe už ne. To je ten důvod, i tady v Praze, když se zeptáte afrických běžců na Zátopka, tak o něm vědí málo,“ ukazuje spolutvůrce časopisu Zátopek, že nejen popularita třeba Jaromíra Jágra má ve světě své hranice.

Jan Kaliba, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme