Ve Spojených státech vrcholí sezóna amerického fotbalu

Za dva týdny ve Spojených státech vyvrcholí sezóna amerického fotbalu, nejoblíbenějšího a nejsledovanějšího amerického sportu. Poprvé v historii se do jeho finále dostal i tým New Orleans – Saints, když porazil tým Vikingů z Minnesoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Spojených státech vrcholí sezóna amerického fotbalu | Foto: Julie Urbišová

Vstupenky na nedělní zápas nad zlato. Asi tak by se dala shrnout napjatá atmosféra v New Orleans v posledních dnech. Lístky se prodávaly za pětinásobek běžné ceny. Ty nejlevnější za čtyři sta dolarů, nejdražší za dvacet tisíc dolarů.

Hodinu před začátkem zápasu postávaly desítky zoufalých fanoušků s papírovými cedulemi s nápisem ‚Nutně sháním dva lístky!‘. Ještě nikdy nebyli Saints tak blízko Super Bowlu. Jen pro přirovnání – vítězství ve finále by pro New Orleans znamenalo něco jako Nagano pro Čechy.

Na stadion uprostřed města se vejde necelých sedmdesát tři tisíc lidí. Ulice v okolí jsou zaplněné tisícovkami nadšenců oblečených do černé a zlaté. To jsou totiž barvy jejich týmu – Saints, neboli Svatých. Černo-zlatá kombinace je na košilích, tričkách, speciálních plastových korálech, auta jsou ozdobená černo-zlatými vlajkami a lidé mají stejnými barvami pomalované obličeje.

„Pokaždé si barvím obličej speciálními barvami – jednu půlku obličeje mám zlatou, druhou černo-bílou. Mám tam i pár nápisů Saints. Tak to dělám před každým zápasem, každou neděli, je to pro mě takový posvátný obřad,“ říká nadšeně Don Dominique, jeden z nejzarytějších fanoušků.

Do New Orleans přijel s partou svých kamarádů z Houmy, městečka na samém jihu Louisiany. Nevynechá jediný zápas. „Tak se prostě narodíš, máš to v krvi. Saints pro nás znamenají všechno. Stáli jsme při nich všechny ty roky, kdy prohrávali, a teď konečně nastala doba, kdy vyhrávají.“

V ulicích se tu a tam mihne i fialová a žlutá – barvy soupeře – Vikingů ze severského státu Minnesota. Podle odhadů Savannah Petersonové přijelo ze severu do New Orleans svůj tým podpořit okolo deseti tisít lidí. I pro ně je to mimořádně úspěšná sezóna.

’Fandím celý život’

„Vinkingům fandím celý život, a tohle je náš nejlepší rok za poslední dobu, takže doufáme, že budeme hrát Super Bowl. Vikingové jsou náš tým a hraje v našem oblíbeném městě, takže jsme museli přijet. Už jsme byli v New Orleans šestkrát. Nemůžeme si nechat ujít, jak Vikingové porazí Saints.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve městě uprostřed řádění fotbalových fanoušků natáčela spolupracovnice ČRo Julie Urbišová.

Mezi fanoušky z obou týmů potkáte rodiny s dětmi i babičky, fotbalem žijí všichni - restaurace, obchody, kavárny, bary, ale třeba i tramvaje. V žádném případě to není agresivní fandění, ale spíš všeobecná oslava, festival, kterému všichni propadli.   Who dat – ve volném překladu – kdo se odvažuje říct, že neworleanské Saints dnes někdo porazí? znělo ze všech stran. Dokonce se tak navzájem zdravili městští policisté řídící dopravu. Všichni si tímto skoro válečným pokřikem dodávali do důležitého zápasu kuráž.

Pro Saints je tento rok nejúspěšnějším v celé historii. Od roku 1967, kdy se tým zařadil do národní soutěže, je to letos poprvé, kdy se může dostat až do pověstného finále – do Super Bowlu. A fanoušci nepochybují. Ještě před začátkem nedělního zápasu všichni věrně stojí při svém týmu.

„Je dobře, že hrajeme doma, protože je tu skvělá atmosféra. Na stadionu bude navíc obrovský hluk, tolik fanoušků, kteří se nemůžou dočkat výhry, to tu snad ještě nebylo. Takže my Vikingy naprosto ukřičíme a ten zápas vyhrajeme,“ věří jeden z nich Kirby Luke.

’Zázračně se nám daří’

„O poločase to bude 35-7 pro Saints. 48-14 na konci. Náš nejlepší hráč Drew Brees zařídí těch prvních sedm bodů, Vikingům se nebude dařit a my to nakonec celé vyhrajeme,“ říká Dan Casey, který je připravený na letošní fotbalové finále. Má lístek i na Super Bowl,  který se letos uskuteční v Miami. „Letos se nám zázračně daří. Vyhráli jsme 13 zápasů a prohráli jenom tři a to jenom proto, že jsme v těch posledních týdnech šetřili naše nejlepší hráče. Teď už to zvládneme.“

Ještě americká hymna a v Superdomu – neworleanském stadionu to vře. Začíná skoro čtyřhodinový boj. Odhad Dana Caseyho se nakonec nevyplnil. Ještě v poločase bylo skóre 14-14, a Saints měli celou dobu co dělat, aby nakonec zápas v prodloužení vyhráli 31-28. Město šílelo ještě víc, oslavy připomínaly Silvestra.

Celá Amerika se teď začne připravovat na velké finále. Super Bowl je zde jednoznačně sportovní událostí číslo 1. Nejen ze sportovního hlediska, ale i z ekonomického pohledu. Finálový zápas amerického fotbalu patří každý rok k nejsledovanějším sportovním televizním přenosům. V průměru Super Bowl sleduje okolo 90 milionů diváků a podle toho je také obrovský zájem o televizní reklamy uváděné během častých přestávek ve hře. V tom letošním finále se za dva týdny utkají na stadionu v Miami týmy New Orleans a Indianapolisu.

Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme