Ve sporných situacích je videorozhodčí přínosem, na druhou stranu strašně kouskuje hru

Čeští volejbalisté dnes na mistrovství Evropy budou usilovat o postup ze základní skupiny. V duelu proti Německu budou chtít navázat na výborný výkon z utkání s Bulharskem a také doufat, že rozhodčí se tentokrát nebudou dopouštět tak velkého množství chyb jako v předchozích zápasech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští volejbalisté první zápas ME nezvládli | Foto: Český volejbalový svaz

„Člověk by čekal, že vám na mistrovství Evropy seberou bod, že nevidí balóny, které jsou úplně jasný. Přirovnal bych to k pouťovému turnaji z křemežského veletrhu,“ hořekuje nad výkony rozhodčích blokař českého týmu Radek Mach.

Sudí jsou zatím na mistrovství Evropy jasně nejslabším článkem. Dopouštějí se značného množství chyb i v mnohdy na první pohled jasných situacích. Týmy ale mají poprvé v historii šampionátů možnost rozhodčího opravit pomocí videa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve sporných situacích je videorozhodčí přínosem, na druhou stranu přezkoumávání videa strašně kouskuje hru

„Musí to být do pěti sekund po dokončení akce a je sedm možností, kdy se challenge může použít – na auty nebo dobré míče, síť hráče, na přešlap hráče střední čáry, teče na bloku, přešlap třímetrovky útočícího hráče, přešlap podávajícího hráče na servisu a pak dotek anténky,“ vypočítává možnosti, po kterých může tým zažádat o přezkoumání situace videorozhodčím asistent trenéra Jindřich Licek.

V praxi to znamená, že pokud například rozhodčí zahlásí aut po útoku, ale útočící hráč je přesvědčen, že míč tečoval někdo z hráčů na bloku, obrátí se na asistenta, ten zmáčkne na tabletu tlačítko challange a následně označí, že chce přezkoumat dotek hráčů na bloku.

Pak už se jen čeká, zda dá video za pravdu rozhodčímu nebo útočícímu hráči. V každém setu má družstvo možnost zažádat o video dvakrát, pokud je protest oprávněný, počet žádostí se nesnižuje. Na první pohled výborná věc.

Volejbalisté Německa počítají s výhrou, to je pro české mužstvo velká motivace

Číst článek

„Dobrý to je, když mi přišlo, že se nás rozhodčí snažili řezat a osmkrát z deseti se nám vyplatil challenge. Na druhou stranu ten systém hru šíleně kouskuje. Když si vezmeme, že v setu má každý tým dva time outy, do toho dva technické time outy a ještě se může hra šestkrát přerušit na videochallenge, tak potom je rytmus hry nulový. A to se mi nelíbí,“ poukazuje na odvrácenou stranu nově zavedeného pravidla Jiří Král.

Snad se českému týmu podaří udržet si rytmus v dnešním duelu s Německem, ve kterém si to oba celky rozdají o přímý postup do vyřazovacích bojů evropského šampionátu. Přímý přenos můžete poslouchat od 16:45 hod. na streamu Český rozhlas sport, na webu zpravy.rozhlas.cz nebo v mobilní aplikaci iRadio.

Petr Kadeřábek, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme