Ve sporných situacích je videorozhodčí přínosem, na druhou stranu strašně kouskuje hru

Čeští volejbalisté dnes na mistrovství Evropy budou usilovat o postup ze základní skupiny. V duelu proti Německu budou chtít navázat na výborný výkon z utkání s Bulharskem a také doufat, že rozhodčí se tentokrát nebudou dopouštět tak velkého množství chyb jako v předchozích zápasech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští volejbalisté první zápas ME nezvládli

Čeští volejbalisté první zápas ME nezvládli | Foto: Český volejbalový svaz

„Člověk by čekal, že vám na mistrovství Evropy seberou bod, že nevidí balóny, které jsou úplně jasný. Přirovnal bych to k pouťovému turnaji z křemežského veletrhu,“ hořekuje nad výkony rozhodčích blokař českého týmu Radek Mach.

Sudí jsou zatím na mistrovství Evropy jasně nejslabším článkem. Dopouštějí se značného množství chyb i v mnohdy na první pohled jasných situacích. Týmy ale mají poprvé v historii šampionátů možnost rozhodčího opravit pomocí videa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve sporných situacích je videorozhodčí přínosem, na druhou stranu přezkoumávání videa strašně kouskuje hru

„Musí to být do pěti sekund po dokončení akce a je sedm možností, kdy se challenge může použít – na auty nebo dobré míče, síť hráče, na přešlap hráče střední čáry, teče na bloku, přešlap třímetrovky útočícího hráče, přešlap podávajícího hráče na servisu a pak dotek anténky,“ vypočítává možnosti, po kterých může tým zažádat o přezkoumání situace videorozhodčím asistent trenéra Jindřich Licek.

V praxi to znamená, že pokud například rozhodčí zahlásí aut po útoku, ale útočící hráč je přesvědčen, že míč tečoval někdo z hráčů na bloku, obrátí se na asistenta, ten zmáčkne na tabletu tlačítko challange a následně označí, že chce přezkoumat dotek hráčů na bloku.

Pak už se jen čeká, zda dá video za pravdu rozhodčímu nebo útočícímu hráči. V každém setu má družstvo možnost zažádat o video dvakrát, pokud je protest oprávněný, počet žádostí se nesnižuje. Na první pohled výborná věc.

Volejbalisté Německa počítají s výhrou, to je pro české mužstvo velká motivace

Číst článek

„Dobrý to je, když mi přišlo, že se nás rozhodčí snažili řezat a osmkrát z deseti se nám vyplatil challenge. Na druhou stranu ten systém hru šíleně kouskuje. Když si vezmeme, že v setu má každý tým dva time outy, do toho dva technické time outy a ještě se může hra šestkrát přerušit na videochallenge, tak potom je rytmus hry nulový. A to se mi nelíbí,“ poukazuje na odvrácenou stranu nově zavedeného pravidla Jiří Král.

Snad se českému týmu podaří udržet si rytmus v dnešním duelu s Německem, ve kterém si to oba celky rozdají o přímý postup do vyřazovacích bojů evropského šampionátu. Přímý přenos můžete poslouchat od 16:45 hod. na streamu Český rozhlas sport, na webu zpravy.rozhlas.cz nebo v mobilní aplikaci iRadio.

Petr Kadeřábek, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme