Ve věku 82 let zemřel legendární komentátor Vladimír Vácha

Ve věku 82 let zemřel dlouholetý rozhlasový a televizní komentátor Vladimír Vácha. V rozhlase začal pracovat v roce 1953, do televize přišel v 60. letech. Komentoval mimo jiné i památné duely hokejistů Československa se Sovětským svazem na mistrovství světa ve Švédsku v roce 1969.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Vácha ve studiu Radiožurnálu | Foto: Jan Rosenauer

Čechoslováci tehdy zvítězili 2:0 a 4:3 a z mistrovství světa si přivezli bronzové medaile. Tento úspěch poskvrnil ale incident na Václavském náměstí, který vyvrcholil rozbitím výlohy sovětského Aeroflotu.

Z podněcování nepokojů na Václavském náměstí byl přitom obviněn právě Vácha, který okomentoval úspěch českých hokejistů slovy: „Tak to doma dobře oslavte, však vy víte jak.“ Kvůli tomu musel před komisi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Vácha vzpomíná na problémy, které mu přinesla jediná věta při komentování zápasu Československa se Sovětským svazem na MS 1969

„Ta rozhodovala o tom, co jsme vlastně odvysílali. Podle nich jsme to byli my, kdo to Václavské náměstí rozbouřil. Takže komise přehrávala magnetofonový záznam té reportáže asi šestkrát nebo desetkrát, už ani nevím. Já jsem říkal, že tam bude pořád to samé, leda ta věta. Ta se nenašla, udělali záznam, že se jednalo o reportáž přiměřenou tomuto utkání, nicméně mi to stejně nepomohlo,“ vzpomínal v rozhovoru pro Radiožurnál před dvěma lety Vácha, který nakonec skončil jako zaměstnanec garáží.

Vladimír Vácha byl oddaným fanouškem fotbalové Slavie, která mu v roce 1983 podala pomocnou ruku, když jej zaměstnala jako sekretáře. Po roce 1989 se pak mohl vrátit k novinařině a působil v pozici vedoucího sportovní redakce Radiožurnálu.

Pohřeb Vladimíra Váchy se bude konat v pondělí 23. července od 11 hodin v krematoriu v Praze-Strašnicích.

Miroslav Bureš, Alena Benešová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme