Ve Zdiměřicích u Prahy má vyrůst kanál s divokou vodou, pro veřejnost i vodní slalomáře

Ve Zdiměřicích u Prahy by se měl příští rok na podzim začít stavět nejmodernější kanál s divokou vodou v republice. Celkové náklady jsou spočítané na 215 milionů korun a investorům by se měly vrátit hlavně z komerčních událostí, jako jsou teambuildingové akce. Kanál by měl ale také sloužit pro tréninky vodních slalomářů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kajakář Vavřinec Hradilek na kanálu v Praze Troji

Kajakář Vavřinec Hradilek na kanálu v Praze Troji | Foto: Vojtěch Man

Momentálně je na místě, kde by za dva a půl roku mohl stát nový kanál s divokou vodou, pole s kukuřicí a občas se tam prohánějí srnky.

„Hledali jsme místo, které bude velmi blízko Prahy, ale nikoliv v Praze. A to proto, abychom mohli čerpat dotace z Evropské unie,“ vysvětluje autor projektu Michal Rašek, bývalý vodní slalomář a spolumajitel firmy obchodující s pozemky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Zdiměřicích u Prahy by měl vzniknout kanál s divokou vodou, s autorem projektu Michalem Raškem mluvil redaktor Jan Suchan

U pole stojí velký starý dub, který by měl na svém místě zůstat, bude tam totiž ostrůvek.

„Tamhle na severu to bude začínat výtahem pro gumové čluny a jakékoli pevné lodě. Ten vás vyveze nahoru, aniž byste musel loď opustit. Odtud pak budete pomalu, nebo rychle, záleží na dovednostech, sjíždět dolu zpátky k ostrůvku, kde opět najedete na výtah,“ popisuje Rašek.

Kanál bude podle něj zásobován vodou ze dvou nádrží. „Potřebujeme napustit jednu malou a jednu velkou nádrž, která má asi 11 tisíc metrů čtverečních,“ upřesňuje.

„Nacházíme se na území, kde je koncentrace vodních zdrojů, je tady i úpravna vody Želivka pro Prahu, která má průsaky a přebytky vody, které můžeme použít. A pak je tady největší pražský potok Botič, který má velkou nádrž,“ doplňuje Rašek.

Na kanálu by mohli trénovat i vodní slalomáři

Kanál má být určen pro širokou veřejnost. Pro ty, kteří se chtějí naučit jezdit na raftu a také pro teambuildingové firemní akce. Ale využívat by ho mohli pro trénink například i Štěpánka Hilgertová nebo Vavřinec Hradilek a další čeští vodní slalomáři.

„Počítáme s tím, že v ranních a odpoledních vedlejších hodinách, tedy v časech mimo komerční zájem, tady budou tito nejlepší sportovci trénovat,“ potvrzuje Rašek.

„Pak záleží na obci Jesenice, která má ve smlouvě garantováno právo rozhodnout o tom, jestli povolí nějaké větší akce jako mistrovství Evropy, světa či světový pohár,“ dodává.

Stavba kanálu s divokou vodou by měla být podle plánu zahájena na podzim příštího roku. „Takže na jaře 2018 bychom mohli uspořádat nějaké slavnostní otevření,“ plánuje autor projektu Michal Rašek.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme