Vedení ČBF chce dostat trojkový basketbal do škol
Přiznejte se, kdo z vás zná ze světa sportu jména, jakými jsou Jiří Brůha, Lukáš Kraus, Jiří Slavík nebo Stanislav Votroubek. Všichni čtyři jsou přitom momentálně českými reprezentanty ve sportu, který si dost možná už brzy odbude svoji olympijskou premiéru.
Řeč je o basketbalu tři na tři, či chcete-li trojkovém basketbalu, kterému se věnujeme v dnešním sportovním tématu dne. Jaké má tedy tento sport podmínky pro rozvoj v Česku?
Výborná atmosféra vládla letos na konci srpna v Aténách, kde se konalo vůbec premiérové mistrovství světa v trojkovém basketbalu. Tedy nové basketbalové odnože, kterou by rádi činovníci Mezinárodního olympijského výboru i Mezinárodní basketbalové federace viděli už za čtyři roky v brazilské Riu coby regulérní olympijský sport.
V tomto duchu tak nelení ani Česká basketbalová federace, která se snaží vytvořit trojkovému basketbalu v domácím prostředí odpovídající podmínky.
„Kolegové z basketbalové federace se v letošním roce pokusili zvýšit kvalitu všech dříve streetballových turnajů a udělat 3 na 3 ČBF Tour, ze které vzniká ranking FIBU,“ popisuje člen výkonného výboru České basketbalové federace Zdeněk Bříza první vlaštovku, kterou bylo letos zavedení ČBF 3x3 Tour v Děčíné, Pardubicích a Ostravě.
Podobné turnaje, které by pozvedly nejen zájem, ale i kvalitu trojkového basketbalu v Česku, zde přitom do této doby chyběly a tak je s povděkem přivítali i členové české reprezentace v čele se Stanislavem Votroubkem.
„Je to spíš už pro mladší, ale doufáme, že to přitáhne, aby ta konkurence na českých turnajích byla vyšší,“ doufá Votroubek, který jak se sám zmínil, považuje basketbal 3x3 jako ideální sport hlavně pro mladší milovníky hry s míčem v barvě pomeranče.
Trojkový basketbal láká nově i domácí hráče z Mattoni NBL
Číst článek
Právě ti dokážou v této hře plně využít svoji rychlost a agresivitu, na kterých je trojkový basketbal prioritně založen. I proto cílí nyní Česká basketbalová federace, ve snaze rozšířit povědomí o tomto sportu, hlavně podle Zdeňka Břízy na potencionální hráče školou povinné.
„Snažíme se, aby basketbal 3 na 3 se dostal na základní, případně i střední školy, protože si myslíme, že ten basketbal 3 na 3 má výhodu v tom, že se ty děti dostanou víc k míči, když jsou jenom tři v týmu.“
O tom, jak se bude trojkovému basketbalu na školách, ale i na vrcholné úrovni dařit, ale rozhodnou vždy v první řadě finance. Těch se přitom nedostává už nyní ani v klasickém pětkovém basketbalu.
Otázkou jsou i peníze
Kvůli špatné ekonomické situaci například odmítl pozvánku k návratu do Mattoni Národní basketbalové ligy před touto sezonou plzeňský klub. Basketbalová federace přesto v tomto ohledu nevěší hlavu a zdá se, že se to vyplácí.
„Byla vyčleněna docela vysoká částka, v letošním roce jsme získali jeden venkovní kurt se speciální FIBou schválenou podlahou a chtěli bychom aby v příštím roce basketbalová federace měla k dispozici nejméně tři kurty,“ vidí Zdeněk Bříza před trojkovým basketbalem v Česku celkem růžovou budoucnost.
Motivace všech zainteresovaných v této věci je přitom nad slunce jasná. Výsledky jejich snahy by totiž mohly být poměrně brzy jasně čitelné. Tedy za předpokladu, že bude trojkový basketbal přijat už za čtyři roky do řad olympijských sportů a pak také, že se na olympijský turnaj v Brazílii kvalifikují čeští zástupci.