Velká liverpoolská steeplechase odstartuje bez českých koní

Nejslavnější překážkový dostih světa Velkou liverpoolskou steeplechase čeká už o víkendu další pokračování jeho slavné historie. I letos se přitom mezi tradičním počtem čtyřiceti startujících neobjeví žádný český kůň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dostihy v Brně (ilustrační foto) | Foto: Brněnské dostihy

Historie Velké národní v Liverpoolu pamatuje tři české potažmo československé zástupce ve startovním poli. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let zde Essexe s Frází prezentoval legendární Václav Chaloupka. V roce 1987 pak štěstí zkusil s vítězem Velké Pardubické Valenciem i František Holčák.

"Přešel tu Velkou národní s jedním pádem, kdy mu přeběhl kůň přes cestu a upadl. Ale jezdec nasedl a doběhl to, což se tam moc nedělá, když tam kůň padne, tak už se nepočítá, že doběhl," vzpomíná František Holčák na vystoupení Valencia, který ve slavném dostihu trpěl neduhem mnoha zahraničních koní ve Velké národní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velká liverpoolská steeplechase odstartuje bez českých koní

Pokud totiž kůň neběhá na ostrovech stabilně a nemá tedy tzv. anglický handicap, nastupuje do Velké národní automaticky s větší váhou, která dosahuje třeba až jako v případě Valencia šestasedmdesát kilogramů.

"Byl to menší koníček a ke konci ho ta váha zabila a po doběhu byl totálně vyčerpaný. Největší rozdíl oproti Velké pardubické je v tom, že v Pardubicích se dají překážky malinko promést, kdežto v Liverpoolu se musí všechny skočit. Pokud trochu zachytí, tak spadne," poukazuje Holčák na další rozdíl mezi liverpoolskou Velkou národní a Velkou pardubickou.

Mimochodem ostrovní závod se poprvé běžel v zátoce farnosti Maghull 29. února 1836, tedy o osmatřicet let dříve než slavný pardubický dostih. Přesto jej Holčák řadí ve svém pořadí důležitosti až daleko za Velkou pardubickou a o druhý pokus za Lamanšským průlivem už nežádá. Hlavně z toho důvodu, že český kůň by nejen kvůli zmíněnému váhovému handicapu musel naprosto vynechat sezónu ve zbytku Evropy.

Anglické steeplechase se totiž běhají od podzimu do jara. "Momentálně nemáme takového koně a jestli to chce někdo zkusit, může. Už jsem to zkusil a šance je malá," prorokuje budoucím českým barvám na liverpoolské trati František Holčák. Velká národní steeplechase je přesto stále i pro české trenéry a žokeje velkým lákadlem.

Ve hře jsou totiž dotace, které každoročně lámou své předchozí rekordy a finančně zajímavý je dostih i pro samotné fanoušky. I letos se totiž stane Velká národní steeplechase největší jednorázovou sázkařskou akcí sezony na světě, ve které na trati dlouhé 7216 metrů změní během přibližně devíti minut své majitele v přepočtu více než 2 miliardy českých korun.

Michal Jurman, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme