Velká pardubická a Velká národní se dají srovnávat snad jen délkou

Zatímco česká dostihová sezona skončila posledním říjnovým víkendem, ve Velké Británii právě začíná. Na termínové listině samozřejmě nechybí ani tradiční závody, jakými jsou například Gold Cup nebo Velká národní, kterou čeští fanoušci rádi přirovnávají k Velké pardubické.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

122. ročník překážkového dostihu  Velká pardubická vyhrála desetiletá klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem

122. ročník překážkového dostihu Velká pardubická vyhrála desetiletá klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem | Zdroj: ČTK

"S oblibou se srovnávají Velká pardubická s Velkou národní, což si myslím, že absolutně nemá smysl, protože ty dostihy jsou naprosto rozdílné. Srovnávat se dají snad jen délkou," říká trenér dostihových koní Čestmír Olehla.

Velká národní - pro někoho Velká liverpoolská - se od Velké pardubické liší jinými překážkami a hlavně tím, že jde o handicap. Koně na startu v Liverpoolu tedy nenesou stejnou váhu, a nemusí tak vždy vyhrát ten nejlepší. Když dojde na porovnání a volbu nejslavnějšího britského dostihu, mají odborníci a fanoušci odlišný názor.

"Velkou národní zná v Anglii každá hospodyňka, prosází se na ní spousta peněz. Ale já se přikláním k tomu lidskému mínění, že Zlatý pohár je prostě Zlatý pohár," dává svůj odorný bod Čestmír Olehla Gold Cupu, který se jezdí v lázeňském Cheltenhamu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavné dostihové závody Velká pardubická a Velká národní se liší v mnoha aspektech

"V Gold Cupu každý kůň nosí stejnou váhu a vyhraje vždy ten nejlepší. Oproti tomu Velká národní v Liverpoolu je handicap, napřed je taky potřeba se tam s koněm dostat a pak zařídit, aby neměl moc velkou zátěž," vysvětluje Olehla.

Často se také mluví o vysoké kvalitě žokejů z ostrovů a nižší kvalitě těch tuzemských. S těmito hlasy ale nesouhlasí Josef Váňa:

"Myslím, že naši špičkoví žokejové jsou stejně tak dobří jako ti angličtí. Pravda ale je, že tamní kluci mají možnost se lépe vyjezdit, protože běhají každý den, zatímco u nás se běhá jen o víkendu, sem tam někdo i přes týden, jako pan Bartoš nebo pan Myška nebo Faltejsek - Honza to koneckonců dokázal, že je schopen konkurovat těm nejlepším i v Anglii."

Alena Benešová, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme