Velká pardubická bude bez obhájkyně, favoritovi pomáhal léčitel

Jubilejní 125. ročník Velké pardubické slibuje velmi dramatický souboj o vítězství. Suveréni posledních šesti ročníků Orphee des Blins a Tiumen už se prohánějí jen po louce, a tak je cesta k zápisu do historie otevřená. Favority jsou koně trénovaní Josefem Váňou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

123. Velká pardubická, žokej Jan Faltejsek s Orphée de Blins

123. Velká pardubická, žokej Jan Faltejsek s Orphée de Blins | Foto: Filip Jandourek

Dramatickou koncovku loňského ročníku zvládla desetinová favoritka, kterou ale v cílové rovince téměř sedmikilometrového dostihu, zle proháněl Al Jaz - outsider s kurzem 77:1. Ten tak bude patřit do širšího okruhu adeptů na vítězství, ale výsledky z aktuální sezony před něj staví hlavně dva svěřence Josefa Váni - Rabbit Wella a Zarifa.

„Nejchlupatější i nejlepší je Zarif. Každý favorizuje Rabbit Wella, ale musí myslet na to, že kvalifikace, kterou vyhrál, byla jeho první cross-country na pardubické dráze. Za našich tří koní je pro mě nejlepší Zarif,“ odtajňuje svého favorita Josef Váňa starší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Největšími favority 125. Velké pardubické budou koně ze stáje Josefa Váni, další je ale chtějí zaskočit

Důležité zkušenosti z nevyzpytatelného východočeského závodiště Zarif má, vloni skončil ve Velké pardubické šestý. Navíc ho bude v dostihu podporovat jeden z nejlepších domácích žokejů Josef Bartoš, kterému se v posledních letech vrchol sezony nevydařil.

„Je to strašně otevřené. Když si Rabbit Well usmyslí, tak porazí všechny. Já mám hodně dobrého koně od pana Váni, který je na Velkou pardubickou specialista. Poslední tři ročníky jsem nedojel a mám velký hlad po úspěchu,“ vyhlíží nedělní dostih o pět milionů korun dvojnásobný vítěz Bartoš.

Největším favoritem je ale podle bookmakerů Rabbit Well s Josefem Váňou mladším. Devítiletý paličatý ryzák už ale několikrát do dostihu vůbec neodstartoval.

„Je to v jeho hlavě. Pokud je v pořádku zdravotně a chce se mu, je to dobrý kůň. Ale nikdy nevíte, kdy vás zaskočí tímhle neduhem,“ uvědomuje si Váňa starší.

„Majitel přijel s léčitelem, který se na něj podíval a řekl, co si myslí, že mu chybí. Tak uděláme všechno proto, aby mu to do startu nechybělo. Když odstartuje, budu rád. Když ne, mám to na koho svést,“ popisuje s nadsázkou dvaašedesátiletá legenda Velké pardubické Josef Váňa.

Faltejsek pojede o čtvrté vítězství

Na zaváhání Rabbit Wella bude čekat loni čtvrtý hnědák Universe of Gracie. Toho chválí i jeho od letoška nový jezdec, vítěz posledních tří ročníků Jan Faltejsek:

„Dozrál, zná to tu a najednou je z něj kůň, který to tu dokáže dobře dávat. Myslím, že by mohl patřit k favoritům. A bude tam patřit právem,“ věří žokej, který by se mohl stát historicky prvním Čechem se čtyřmi triumfy z Velké pardubické v řadě.

V dostihu bude ale dvaadvacet koní a prosadit se v extrémně vytrvalecké zkoušce může, podobně jako loni Al Jaz, prakticky každý. Nejprestižnější český dostih začne podle plánu v neděli v 16:40 a náš web ho celý nabídne na streamu.

Jakub Marek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme