Velká pardubická viděla střídání stráží. Váňu nahrazuje Faltejsek

Nejtěžší dostih kontinentální Evropy - Velká pardubická - má za sebou svůj 123. díl a z vítězství se stejně jako loni raduje duo Jan Faltejsek a klisna Orphée des Blins. Na druhé straně trochu smutně, až dojemně skončila kariéra legendárního žokeje Josefa Váni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pardubickém závodišti se 13. října běžel 123. ročník překážkového dostihu Velká pardubická. Jedenáctiletá klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem (na snímku uprostřed během dostihu) suverénně obhájila loňský triumf. | Foto: ČTK

„Takhle od poslední překážky jsem ještě v žádné své Velké pardubické pěšky nešel, takže to bylo na slzy v očích. Ale musíme být chlapi, takový je sport,“ podělil se Josef Váňa se svými pocity hned poté, co před ním před posledním skokem Velké pardubické přeběhl kůň bez jezdce a osminásobný vítěz slavného dostihu se poroučel ze sedla Tiumena.

Poté došel rovinkou před zaplněnými aplaudujícími tribunami až do cíle. A stejně jako on se ani Tiumen už v dostihu pravděpodobně nikdy neobjeví.

Váňovi se můžou vyrovnat, ale nikdo nemá jeho auru, říká Svačina

Číst článek

„To už jsem tušil, že pro Tiumena je to poslední Velká pardubická, protože věk se nedá zastavit ani u koně ani u člověka. Pravda je ta, že Tlumen bude dřív starší než Železník, myslím, že aby šel příští rok ještě Velkou pardubickou, je nesmysl.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Velká pardubická poprvé viděla Josefa Váňu dojít do cíle pěšky

A protože šedesátiletá dostihová ikona podle svých slov definitivně končí, vkrádá se na mysl, kdy zase přijde nový Váňa.

„Já už jsem tady skákal přes tu díru po sedmadvacáté. Jsou tu kluci, kteří už to mají desetkrát. Je to o tom, že když se některý zatvrdí a bude jezdit jako Jarda Břečka, kterýkoli ze starších kluků, co tu jezdí, může být jednou ‚Váňa‘,“ vyzdvihl Josef Váňa vítěze posledních dvou ročníků Velké pardubické, který mu po závodě poklonu oplatil.

„Já si ho velice vážím. Co ten dokázal v životě – a já věřím, že toho dokáže ještě víc, ne třeba v sedle… Prostě klobouk dolů,“ mluví s úctou o Josefu Váňovi Jan Faltejsek, který už ale má ve svých třiceti letech zkušeností na rozdávání.

Faltejsek chce na vrchol

Kromě toho, že vyhrál poslední dva ročníky Velké pardubické, jezdil také dostihy v kolébce tohoto sportu - v Anglii. A v současnosti jezdí ve Francii, kde je osmým mužem tamního šampionátu. Přiznává ale, že na druhou Orphée des Bilns ve svém aktuálním působišti ještě nenarazil.

„Snažím se probojovat na nějakou lepší pozici. To, že je člověk osmý v šampionátu, je sice krásné, ale když se podíváte na výdělky, tak i kolegové, kteří jsou v jiných soutěžích třeba dvacátí, jsou s penězi někde jinde. Já se účastním spíše dostihů na pomalých drahách, v malých provinciích. Ale doufám, že je to jenom o čase. Tu zeď jednou musím hlavou prorazit,“ věří Jan Faltejsek, který se letos na českých drahách objevil jen třikrát.

A vždy to bylo kvůli startům jedenáctileté klisny Orphée des Blins. Loni absolvovala úspěšná dvojice ještě listopadový kros v britském Cheltenhamu, ale ten si letos pravděpodobně nezopakuje.

„Loni se ukázalo, že jí ten typ dostihu nevyhovuje. Takže nevěřím tomu, že tam vyrazíme,“ dodává Jan Faltejsek.

Do 124. ročníku Velké pardubické sice zbývá téměř rok, ale trenér Gřegoř Wroblewski, který připravuje koně v moderním areálu ve Zhoři u Jihlavy, už má určitě v hlavě myšlenky na zkompletování hattricku. Tím by Orphée des Blins vyrovnala rekord ryzky Lady Anne z konce 19. století.

Tereza Jelínková, Jakub Marek, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme