Velkou cenu Austrálie ovládl Sebastian Vettel

Německý jezdec Sebastian Vettel z týmu Red Bull úspěšně vykročil za obhajobou titulu mistra světa formule 1. V Melbourne zvítězil ve Velké ceně Austrálie před bývalým světovým šampiónem Lewisem Hamiltonem z McLarenu a třetím Vitalijem Petrovem z Renaultu.

Stánek věnovaný monopostům formule 1

Stánek věnovaný monopostům formule 1 | Foto: Jan Říha

Vettel startoval z prvního místa a vyhrál stylem start-cíl. Po celou dobu závodu jezdil v čele a nakonec dokončil závod s náskokem dvaadvaceti vteřin. Třiadvacetiletý závodník tak vyhrál potřetí v řadě, když navázal na poslední dvě Velké ceny z minulé sezony v Brazílii a Abú Zabí.

Největším překvapením bylo třetí místo Petrova z Ruska, který se tak stal prvním ruským jezdcem na stupních vítězů v historii formule 1. V závěru Petrov ze stáje Renault odolal ataku Fernanda Alfonsa z Ferrari. Na pátém místě dokončil závod Vettelův stájový kolega Mark Weber, který se tak nestal prvním domácím vítězem Grand Prix Austrálie.

Závod se vůbec nevydařil legendárnímu Michaelu Schumacherovi z Mercedesu, který už ve třetí zatáčce poškodil vůz a skončil v boxech. Podobně dopadl i jeho stájový kolega Nico Rosberg, který skončil po kontaktu s Rubensem Barrichellem ve čtyřiadvacátém kole.

Velká cena Austrálie, úvodní závod MS formule 1 v Melbourne:

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:29:30,259, 2. Hamilton (Brit./McLaren) -22,297, 3. Petrov (Rus./Renault) -30,560, 4. Alonso (Šp./Ferrari) -31,772, 5. Webber (Austr./Red Bull) -38,171, 6. Button (Brit./McLaren) -54,304, 7. Pérez (Mex./Sauber) -1:05,845, 8. Kobajaši (Jap./Sauber) -1:16,872, 9. Massa (Braz./Ferrari) -1:25,186, 10. Buemi (Švýc./Toro Rosso) -1 kolo.
Průběžné pořadí MS: 1. Vettel 25 b., 2. Hamilton 18, 3. Petrov 15, 4. Alonso 12, 5. Webber 10, 6. Button 8, 7. Pérez 6, 8. Kobajaši 4, 9. Massa 2, 10. Buemi 1.
Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 35, 2. McLaren-Mercedes 26, 3. Renault/Lotus 15, 4. Ferrari 14, 5. Sauber 10, 6. Toro Rosso 1.

Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít