Velkou cenu Belgie vyhrál Hamilton před stájovým kolegou Rosbergem

Úřadující mistr světa Brit Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Belgie. Na druhém místě dojel jeho stájový kolega Němec Rosberg a třetí skončil Francouz Grosjean z Lotusu.

Brit Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Belgie

Brit Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Belgie | Zdroj: Reuters

Třicetiletému Hamiltonovi pomohlo k triumfu vítězství v sobotní kvalifikaci, jeho desáté z jedenácti letošních Velkých cen.

Brit ovládl závod stylem start-cíl, až na zastávky v boxech před sebe nikoho nepustil a porazil Rosberga o dvě sekundy. Připsal si tak 39. vítězství v kariéře a druhé v Belgii po roce 2010, kdy ještě jezdil na McLaren.

Oproti tomu Hamiltonův týmový kolega a největší rival Rosberg se musel k druhé příčce propracovat. Startoval sice z druhé pozice, ale úvod se mu nevydařil a klesl na páté místo. Postupně se ale i díky dobré strategii vrátil na druhou příčku a bezpečně si ji hlídal. Hamiltona však prakticky neohrozil.

Velkým poraženým závodu byl čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel z Německa. Pilot Ferrari se držel na třetí pozici až do předposledního okruhu, kdy nevydržela silně opotřebená pravá zadní guma jeho monopostu a praskla.

Třetí muž průběžného pořadí MS tak skončil dvanáctý a třetí místo spadlo do klína Grosjeanovi. Rodák ze Ženevy a jeho tým Lotus se tak dočkali prvního umístění na stupních vítězů od Austinu 2013.

Velká cena Belgie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Spa-Francorchamps:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:23:40,387 (prům. rychlost 215,874 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -2,058, 3. Grosjean (Fr./Lotus) -37,988, 4. Kvjat (Rus./Red Bull) -45,692, 5. Pérez (Mex./Force India) -53,997, 6. Massa (Braz./Williams) -55,283, 7. Räikkönen (Fin./Ferrari) -55,703, 8. Verstappen (Niz./Toro Rosso) -56,076, 9. Bottas (Fin./Williams) -1:01,040, 10. Ericsson (Švéd./Sauber) -1:31,234.

Pořadí MS (po 11 z 19 závodů): 1. Hamilton 227, 2. Rosberg 199, 3. Vettel (Něm./Ferrari) 160, 4. Räikkönen 82, 5. Massa 82, 6. Bottas 79, 7. Kvjat 57, 8. Ricciardo (Austr./Red Bull) 51, 9. Grosjean 38, 10. Verstappen 26.
Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 426, 2. Ferrari 242, 3. Williams 161, 4. Red Bull 108, 5. Lotus 50, 5. Force India 49, 7. Toro Rosso 35, 8. Sauber 23, 9. McLaren 17.

ČTK, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít