Věra Čáslavská se dostala ke gymnastice náhodou, přes švestkový koláč

O největší hvězdě českého sportu v historii se můžou vést nejrůznější polemiky. Bezpochyby jednou z jasných kandidátek na tento ‘titul‘ je ale sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medaile z olympiády v Mexiku zapůjčila Věra Čáslavská

Medaile z olympiády v Mexiku zapůjčila Věra Čáslavská | Foto: Khalil Baalbaki

Pro Věru Čáslavskou nebyla gymnastika sportem, který by ji provázel od útlého dětství. Maminka však chtěla utlumit elán, kterého měla malá Věra na rozdávání, a tak ji společně se staršími sestrami dala na balet a navíc na krasobruslení.

Ke gymnastice se dostala naprostou náhodou až ve svých 14 letech. Na Mikuláše roku 1956 totiž vystupovala s baletem v televizním pořadu, kde své umění předváděla i tehdejší hvězda gymnastiky Eva Bosáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Čáslavská se dostala ke gymnastice náhodou, přes švestkový koláč

„Vlastně nás seznámil švestkový koláč. Protože maminka výborně pekla, a aby Věruška netrpěla hlady, když bude v televizi a budou tam přestávky, tak s sebou vzala ten koláč. A v šatně si dovolila nabídnou Evě Bosákové. Ta ho zporcovala celý během okamžiku!“ vzpomíná Věra Čáslavská.

Pozdější slavná česká reprezentantka pak ke své cestě ke gymnastice doplnila. „Pak dalo slovo slovo a říkala: Víte, já jsem se koukala na vaši holku, to je strašné číslo paní Čáslavská. Ať za mnou někdy přijde do tělocvičny. A tak jsem přišla do tělocvičny a už jsem tam zůstala.“

Oblíbení Japonci

Talent Věry Čáslavské se projevil velmi záhy. Už za čtyři roky si svými výkony probojovala na olympijské hry v Římě, kde pomohla českému týmu k zisku stříbrných medailí.

„Všechno pro mě bylo nové, atmosféra báječná. Tam jsem se vlastně naučila takovému sportovnímu přístupu od japonských sportovců. Protože když jsem se dívala na ostatní gymnasty, tak oni to brali strašně vážně. Než nastoupili na nářadí, byli v takové křeči, výraz v obličeji velice dramatický,“ popisuje Čáslavská.

U japonských gymnastů to ale bylo jiné. „Oni byli takoví hraví, legrace, vždycky se poplácali po zádech, usmívali se. No, prostě to brali jako hru.“ Od té doby si Věra Čáslavská po vzoru japonských gymnastů každé své vystoupení nesmírně užívala. A právě tenhle přístup jí pomohl stát se jednou z nejlepších gymnastek historie.

Zatřást sovětským trůnem

„Pro mě největším impulzem bylo mistrovství světa v gymnastice v Praze, které bylo v roce 1962. Tam už mě gymnastika absolutně dostala, tam jsem ji začala milovat a už jsem bez ní neuměla žít,“ konstatovala Věra Čáslavská.

K pražskému šampionátu navíc dodala. „Já jsem se umístila druhá za Sovětkou Larisou Latyninovou. A z Japonců, do kterých jsem se v Říme zamilovala, skončil druhý Yukio Endo. Taky za sovětským závodníkem Jurijem Titovem. A my, aniž bychom si něco řekli, tak jsme věděli, že za dva roky na olympiádě v Tokiu se pokusíme trůnem sovětských borců zlehounka zatřást. A Endovi i potom mně se to podařilo.“

Trůnem ruských gymnastek zatřásla Čáslavská pořádně. Na olympijských hrách vybojovala jedenáct medailím, z toho sedm zlatých.

Petr Kadeřábek, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme