Věra Čáslavská se po 42 letech vrátila na místo činu – do Mexika

Zpět na místě činu se před nedávnem ocitla Věra Čáslavská. Vrátila se totiž do Mexika, kde před 42 lety získala čtyři zlaté a dvě stříbrné olympijské medaile a stala se miláčkem místního publika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medaile z olympiády v Mexiku zapůjčila Věra Čáslavská | Foto: Khalil Baalbaki

A to je velmi pravděpodobně také důvod, proč se podívala do středoamerické země v polovině září. „Měla jsem osobní pozvání od mexického prezidenta Felipe Calderóna a jeho paní k 200. výročí nezávislosti Mexika," vysvětluje Čáslavská.

Takové cti se mnoha sportovcům nedostalo, a tak by gymnastické legendě mohl týdenní cestu leckdo závidět. Po návratu domů si ale potřebovala pořádně odpočinout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Čáslavská se po 42 letech vrátila na místo činu – do Mexika

„Program byl tak strašně náročný, že jsem se vrátila domů jako mrtvý člověk. Myslela jsem, že mě odtud budou muset vynést nohama napřed. Program začínal ráno v osm a končil o půlnoci," ulevila si Věra Čáslavská.

Absolvovat musela mnoho společenských akcí a dalších oficialit. Kromě toho ale samozřejmě mohla zavzpomínat na místa, kde si před 42 lety vysloužila celosvětovou popularitu. A asistovala jí u toho dokumentaristka Olga Sommerová.

Hledání obelisku

„Právě paní Olga Sommerová se postarala o každou vteřinku mého volného času, stále mě pronásledovala. Chtěla mít co nejvíce záběrů, na olympijském stadionu, v olympijské vesnici, byli jsme i v Auditorio Nacionál, kde jsem závodila," popisuje Věra Čáslavská.

S Olgou Sommerovou se také vydala hledat obelisk, u kterého se tehdy soustředila před svými závody. Nebýt srdečnosti a ochoty Mexičanů, hledaly by marně.

„Jedna paní nás dokonce v olympijské vesnici vzala k sobě do bytu až do nejvyššího patra, abychom se mohly rozhlédnout. My jsme tam hledaly betonový monument, u kterého jsem vždycky relaxovala a přemýšlela o nesmrtelnosti brouka, jak se říká. Ale ten obelisk jsme nemohly najít a spatřily jsme ho až z ptačí perspektivy. Mexičané ho nabarvili na zeleno, ale byl to on," říká.

A čím monument nejúspěšnější českou olympioničku historie oslovil tehdy a v září znovu? „Má znázorňovat to, že lidstvo se stále hledá, ale stále se míjí," uzavírá Věra Čáslavská.

Martin Hlucháň, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme