Věrnost volejbalového trenéra Stanislava Mitáče

Volejbalová extraliga žen má za sebou sedm neúplných kol a v čele tabulky je Olymp Praha, tedy tým, který loni procházel herní krizí. Zásluhu na dobrých výsledcích má nepochybně i jeho dlouholetý kouč Stanislav Mitáč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český volejbal | Foto: Český volejbalový svaz

U vzestupu Olympu stojí letos opět trenér Stanislav Mitáč, který je u kormidla týmu z pražských Vršovic už více jak dvacet let.

„Před dvěma lety jsme získali mistrovský titul. Odešlo pět hráček, vesměs do zahraničí. Vloni odešly čtyři hráčky. Jedna a půl na mateřskou, spíš dvě. A dvě do zahraničí. Ten exodus hráček je hodně velký. Nicméně to, že jsme na prvním místě, mě těší," říká k odchodům i dosavadnímu průběhu nové sezóny zkušený kouč.

Hned vzápětí si Stanislav Mitáč pochvaluje i práci svých kolegů: „Chci věřit tomu, že to svědčí o dobré práci tady na Olympu. Nejenom mé, ale především mládežnických trenérů, protože my máme kam sahat. My saháme na stále mladší a mladší hráčky. A to, že dokáží být v tabulce nahoře, je opravdu ocenění všem těm trenérům."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věrnost volejbalového trenéra Stanislava Mitáče

Úspěchy i přes neustálé změny kádru

Pravdou je, že velká obměna hráčského kádru je Olympu vlastně tradicí. Prakticky každým rokem opustí po skončení sezóny halu v Přípotoční ulici čtyři a více hráček základní sestavy

„Určitě to je jeden z důvodů, proč tady můžu být tak dlouho. Protože normálně životnost trenérů bývá dva-tři-čtyři roky, ať je to v jakémkoliv sportu. A je to správná délka trenérského pobytu. Ale tady to je trošku opačný model. Hráčky jsou tady krátký okamžik. Protože za tu kariéru, už hodně dlouhou, jsem tady neměl hráčky, které bych vedl více než čtyři nebo pět let. To jsou spíše výjimky," konstatuje ke změnám v pražském celku jeho dlouholetý trenér.

Za dvacet let, i přes tyto problémy, dosáhl Olymp pod Mitáčovým vedením na 18 medailí, z toho pět zlatých. Medailové ambice má i letošní tým. Recept na úspěch je prostý. Stanislav Mitáč je koučem, který umí vytvořit z mladých hráček, individualit, dobře pracující partu.

„Já myslím, že na Olympu byla vždy dobrá parta. To je každý rok. Snažíme se to vždy nějak utmelit," říká kapitánka Andrea Sládečková, která je nejen služebně nejstarší hráčkou týmu, ale ve 24 letech i druhá nejstarší věkem.

Sládečková si je dobře vědoma i silných stránek Olympu v novém ročníku: „Máme docela dobrý servis. Tím vždy trochu zatlačíme soupeře. Máme výbornou univerzálku, Terezu Vanžurovou. Ta nám hodně pomáhá tady v družstvu. Zatím nám to jde, vychází nám všechno."

Velmi mladá extraliga

Mladý celek nemají v extralize ale pouze na Olympu. Také ostatní týmy disponují vesměs hráčkami podobných věkových parametrů. I to může být jeden z důvodu, který poněkud devalvuje úroveň nejvyšší soutěže.

„Hráčky v tom nejproduktivnějším a nejlepším volejbalovém věku odchází. Když to spočítáme, tak tady ve věku 23 až 30 let opravdu není příliš hráček  To nejlepší je venku a ještě určitě i delší dobu bude. Takže vlastně naše liga je mladší a mladší a nebo ne z úplně top hráček," vysvětluje Stanislav Mitáč.

Pohled na soupisky jednotlivých týmů jeho slova potvrzuje. S jednou výjimkou a tou je družstvo Prostějova.

„Prostějov je kategorie sama pro sebe. Tam těch milionů je každý rok víc a víc. Hovoří se letos o téměř 25 milionech, které mají na přípravu. A ten tým sestavují opravdu jenom k úspěchu v Champions league. A domácí naše dvě soutěže, ať už extraligu nebo český pohár, berou, řekl bych, jako přípravu k šesti nebo více zápasům Champions league," říká k prostějovskému týmu Stanislav Mitáč.

Na tvorbě jednoho z elitních družstev extraligy ale přeci jen nalezne trenér Olympu jeden nedostatek: „Jediné, co mě na tom mrzí, jako bývalého reprezentačního trenéra nebo trenéra juniorských kategorií a Olympu, že v tom týmu je málo hráček (českých) seniorské kategorie žen. Protože reprezentantky, které by hrály v takto dobrém silném bohatém klubu, si přijdou jednak na peníze, jednak hrají Champions league a jednak dobře trénují. Protože tam jsou s Američankami, Ruskami, Litevkami, Belgičankami. A zase by to mohly zpětně vrátit do nároďáku."

Petr Kadeřábek, Mirko Vasič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme