Veselý a Elhotová jsou patrony začínajících basketbalistů

Motivovat děti k pohybu a ukázat jim, že i slavní sportovci dosáhli úspěchů díky vlastní píli. Takový je cíl České basketbalové federace, která se může od letošní sezony chlubit tím, že patrony mládežnického basketbalu jsou u nás dva populární sportovci - Kateřina Elhotová a Jan Veselý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patroni českého mládežnického basketbatbalu Kateřina Elhotová a Jan Veselý | Foto: David Kubíček

Pro začínající basketbalisty a basketbalistky je velice důležité mít reálný vzor, který by je inspiroval nejen svým hráčským umem, ale také chováním mimo palubovku. A proč takový idol hledat v zahraničí, když i v Česku máme basketbalisty, jejichž jméno má v těchto směrech zvuk i ve světě. Třeba právě Kateřinu Elhotovou nebo Jana Veselého.

"Jednoznačně chceme mladým hráčům a hráčkám dát určité ikony, ukázat jim, že jak Honza, tak i Kateřina taky jednou začínali jako mladí hráči už od minižáků - a jejich cesta vyústila v profesionální kariéru. Jde o to, nastínit mladým basketbalistů jeden hmatatelný osud, průřez jednou skvělou kariérou, a to určitě oba dávají," vysvětluje Jiří Zídek z České basketbalové federace, proč padla volba právě na Elhotovou s Veselým.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Elhotová a Jan Veselý se stali patrony mládežnického basketbalu

Elhotová, křídelní hráčka českého mistrovského týmu USK Praha, má na svém kontě navzdory poměrně nízkému věku už celou řadu úspěchů. Ve dvaadvaceti letech se může pyšnit titulem dvojnásobné mistryně České republiky či vicemistryně světa, byla i účastnicí olympijských her a v USK patří k základním stavebním kamenům sestavy.

"Jakmile jsem slyšela, že by něco takového mohlo proběhnout, stavěla jsem se k tomu pozitivně. Jsem ráda, že zrovna já můžu být člověkem, který je patronem pro mladé hráče. U malých holčiček to začíná, je důležité jim ukázat, že zábava není jen o sezení u počítače, ale že sport může být taky jedna z důležitých věcí v jejich životě. Dělají tím něco pro své zdraví, u kterého hraje pohyb velkou roli," je ze své nové 'funkce' nadšená Kateřina Elhotová.

Jen Veselý je aktuálně nejzářivější hvězdou českého basketbalu, v červnu byl draftován týmem zámořské NBA Washington Wizards a k nabídce na patronaci mládežnického basketbalu v Čechách se stejně jako Kateřina Elhotová postavil čelem.

Basketbalisté Jan Veselý a Kateřina Elhotová | Foto: David Kubíček

"Jsem určitě rád, že můžu být vzorem mladým baskeťákům a baskeťačkám. Třeba můj příklad pro ně může být motivací, aby se snažili být ještě lepší a dostat se výš. Myslím, že současná generace mladých basketbalistů je dobrá, mládežnický basket jde podle mě nahoru - a doufejme, že ještě půjde," říká Jan Veselý.

Právě na příkladu patronů mohou začínající basketbalisté vidět, že k úspěchu mohou vést různé cesty. Všechny ale mají jednoho společného jmenovatele - vlastní snahu a píli. Jan Veselý zvolil v kariéře poměrně brzký odchod do zahraničí, zatímco Kateřina Elhotová zůstává věrná českému prostředí. Společné ale mají určitě to, že na vrchol by se ani jeden z nich nedostal bez tvrdé práce, která čeká i mladé basketbalisty a basketbalistky, pokud chtějí dosáhnout velikosti třeba právě obou svých patronů.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme