Veselý vzpomíná na kavárenský život v Bělehradě. Rád se sem vracím, přiznává český basketbalista

Sám o sobě basketbalista Jan Veselý říká, že v Bělehradě žil stylem „kavárenského člověka“. Aby také ne. Na jeho podpisy se v srbské metropoli, kterou považuje za svůj druhý domov, stojí dlouhé fronty. Zvlášť nyní, kdy na Balkáně patří tahoun českého týmu k největším hvězdám už v pondělí startující olympijské kvalifikace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Basketbalista Jan Veselý | Foto: Michal Jurman

Během tříletého působení si Veselý v Bělehradu vydobyl neskutečné renomé, početný dav fanoušků a hlavně kamarádů, kvůli kterým nyní považuje Srbsko za svůj druhý domov.

Zatímco šestadvacetiletý letošní vítěz české ankety Basketbalista roku ubezpečuje srbské novináře o tom, že je zdravotně už naprosto v pořádku, malí chlapci v zelených dobrovolnických trikách stojí s podpisovými kartami opodál a čekají na svoji příležitost.

Vědí, že přijde, protože náklonnost mezi Srby a 213 centimetrů vysokým čahounem je oboustranná a už léty prověřená.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jsem spíš kamarádský člověk, který sedí na kávě, takže turistické atrakce nemůžu doporučovat, říká basketbalista Jan Veselý o životě v Srbsku

„Já si tu atmosféru užívám. Dali mi tady toho hodně jak basketbalově, tak i co se týče života. Jsem za to rád a rád se sem vracím,“ říká hvězda tureckého Fenerbahce, která coby jako jeden z nejplatnějších hráčů celé Euroligy, dokráčela letos s klubem až do finále celé soutěže.

Nyní chce udělat radost nejen Turkům a Srbům, ale i českým fanouškům, kteří postupně přijíždějí do Bělehradu podpořit národní tým v boji o olympijské hry.

„Jsem spíš kamarádský člověk, který sedí na kávě, takže turistické atrakce nemůžu doporučovat. Spíš kavárny, tady je na každém rohu něco,“ připomíná Veselý příznivcům, jak trávit v srbské metropoli volný čas.

Veselý favorizuje Srby

Na každém rohu jsou ale v Bělehradě nejen kavárny nebo všudypřítomná holičství. I Veselého postava totiž patří snad na každé ulici k oficiální propagační pozvánce na srbský kvalifikační turnaj, ze kterého postoupí do Ria jen jeden nejlepší tým.

O tom, že to budou Srbové, nikdo v Bělehradě nepochybuje. „Podle mě z domácího hřiště postoupí. Prohrávat zápasy doma bolí, a Srby ještě víc,“ je si Veselý dobře vědom toho, jak se může z místního hrdiny stát brzy velkým neoblíbencem a nepřítelem číslo jedna.

To v případě, že by v sobotním finále zastavil předpokládanou jízdu srbského výběru hvězd za olympijským snem. Jisté je jedno – po vypadnutí Novaka Djokoviče z Wimbledonu se pozornost místních upíná už jen výhradně k basketbalu. A jedním z mnoha synonym tohoto sportu v Srbsku je i osoba Veselého.

Michal Jurman, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme