Veslaře v Poznani brzdí vlny. Je to spíš boj o přežití, stěžují si

Jezero Malta ukázalo veslařům na mistrovství Evropy svoji tradiční tvář. Ve větrném počasí se totiž tvořily vlny, ve kterých se nejezdí zrovna nejlépe. Třeba Ondřej Synek se tak utvrdil ve svém názoru na poznaňské závodiště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spokojený Ondřej Synek po svém čtvrtfinálovém závodě | Foto: Český rozhlas

„Poznaň se mým oblíbeným místem určitě nestane,“ připomněl si Ondřej Synek MS 2009, kdy byly podmínky podobné. Když ale dorazil na jezero Malta a viděl aktuální situaci, těžkou hlavu si nedělal.

„Pro všechny je to stejné, takže se nedá nic dělat. Počasí nepřemůžu a věděl jsem to už předtím. Tady snad nikdy není závodění bez větru,“ loví v paměti skifař. Ani vítr a vlny ale nezabránily Ondřeji Synkovi v postupu do finále.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na záludnosti trati se českých veslařů ptal přímo v Poznani reportér ČRo Mirko Vasić

Uspět v náročnějších podmínkách se povedlo i dvojskifu Michal Plocek a David Jirka. „Bylo to spíš o přežití. Nedá se říct, že se závodilo, ale spíš, která loď dojela do cíle,“ pousmál se zkušený 33třicetiletý David Jirka.

Na vodu tak šla česká dvojice s jasnou taktikou. „Před závodem jsme si říkali, že půjde víc o dovednosti než o výkonnost. V těchto vlnách to člověk má udělat technicky dobře, aby vyjel, to se nám celkem dařilo. I když občas nás nějaká vlnka rozhodila,“ dodává Michal Plocek.

Ve složitých podmínkách je totiž technika o něco důležitější než hrubá síla. „Musí se víc uvolňovat, víc se mačkat do lodi a mít vesla nad vodou,“ vysvětluje pro veslařské fajnšmekry David Jirka.

Podstatné je taky na vodě nebláznit, třeba když chytnete tzv. „kraba“, když se veslo špatně zasekne do vody a loď se skoro zastaví. „Hlavně zachovat chladnou hlavu, nepřevrátit se a dojet do cíle v nějakém rozumném tempu,“ nabízí zdánlivě jednoduchý recept Ondřej Synek.

Skifař zítra pojede finále stejně jako dvojskif, dvojka bez kormidelníka Podrazil, Helešic a skifařka Mirka Knapková.

Mirko Vasić, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme