Vettela oslavuje celé Německo, poklonu mu vysekl i Niki Lauda

To nejlepší nakonec, rozhodně platilo pro letošní mistrovství světa vozů formule 1 s letopočtem 2012. Závěrečný závod v brazilském Interlagosu byl dramatický, plný předjíždění, kolizí, zastávek v boxech, změn strategií - ale nakonec vydal stejného mistra světa, jako v minulých dvou letech. Sebastiana Vettela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavné gesto Sebastiana Vettela po Velké ceně Indie | Zdroj: Reuters

„Tímto úspěchem se stal nejmladším trojnásobným mistrem světa v historii. Každý člen týmu Red Bull odvedl tři roky po sobě skvělý výkon,“ ocenil trojnásobného mistra světa a jeho stáj legendární Niki Lauda.

Před Sebastianem Vettelem získali tři tituly v řadě Juan Manuel Fangio a Michael Schumacher. Sám Vettel v cíli přiznal, že je to jeho nejhodnotnější prvenství. Dobyl ho v šampionátu plném zvratů - a takové bylo i finále v Interlagosu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O triumfu Sebastiana Vettela i odchodu Michaela Schumachera mluvil šéfredaktor časopisu Formule Petr Dufek

V závodě provázeném deštěm měl Vettel nehodu, chvíli byl na úplném chvostu, čtyřikrát musel zastavit u mechaniků, dojel s poškozeným monopostem Red Bull. Několikrát v souboji s Fernandem Alonsem na Ferrari, který před startem zaostával o 13 bodů, titul virtuálně ztrácel. Ale nakonec při druhém Alonsově místě za vítězným Jensonem Buttonem na McLarenu, stačilo Sebastianu Vettelovi i šesté místo, díky němu uhájil před Alonsem tříbodový náskok.

„Alonsovi to podle mě letos ani nemohlo vyjít, i když k tomu měl blízko, ale neměl vůz konkurenceschopný Red Bullu. A ve formuli přeci jen rozhodují hlavně auta, teprve pak jezdci. Alonso odvedl vynikající výkon, překonal všechna očekávání,“ říká šéfredaktor časopisu Formule Petr Dufek.

Důvod k oslavě měl po brazilském závodu také další Němec Michael Schumacher - podruhé, a teď už prý definitivně, se loučil s kariérou. Sedmým místem, tedy tak nějak klasicky. Sedminásobný mistr světa totiž během své druhé tříleté kariéry dosáhl jen jednou na pódium.

„Celý svět se na to dívá jen přes výsledky, kterých dosáhl, ale podle mě tam šlo o něco úplně jiného. Nebyla to záležitost peněz ani toho, že by chtěl získat další titul mistra světa, najednou prostě zjistil, že mu závodění chybí a potřebuje ho k životu,“ myslí si Dufek.

Každopádně za potlesku a obdivu všech okolo, Schumacher zůstane držitelem mnoha rekordů ve formuli, těmi hlavními je 7 titulů šampióna a 91 vítězství ve Velkých cenách. Mercedes na památku věnoval svému jezdci monopost, se kterým jel svou poslední 308. Grand Prix.

Tomáš Pavlíček, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme